آسیب‌های مغزی و مسئله اختیار!

آسیب‌های مغزی می‌تواند به عدم احساس اختیار بیانجامد.

تاریخ انتشار: دسامبر 12, 2018

سندروم دست بیگانه یکی از وضعیت‌های عجیب نورولوژیک می‌باشد که پزشکان را در توجیه علائم بیمار گیج می‌کند. در این سندروم یکی از چهار اندام درگیر‌ می‌شود و بدون اختیار خود فرد حرکات مستقل انجام می‌دهد. اندام‌ درگیر که معمولا اندام فوقانی می‌باشد به طور مستقل حرکاتی مختلفی، از قبیل گرفتن اشیا تا باز کردن دکمه‌های لباس را انجام می‌دهد. بیمار حتی با گرفتن دست مبتلای خود یا نشستن روی آن قادر به مهار حرکات خودبخودی آن نمی‌باشد. افراد مبتلا به این سندروم احساس عدم اختیار بر بدن خود را تجربه می‌کنند.
سندروم دست بیگانه می‌تواند عارضه‌ یک سکته‌ مغزی باشد که به قسمتی از مغز آسیب زده‌ است. نکته جالب توجه بروز علائم یکسان، اما غیرعادی در این سندروم با درگیری نقاط مختلف مغز می‌باشد. این امر می‌تواند بعلت درگیری نقاط مختلف مغز در یک شبکه‌ خاص باشد. برای ارزیابی صحت این تئوری، محققان نتایج تصویر‌برداری‌های مغزی را در بیماران مبتلا به این سندروم جمع‌آوری کرده‌اند. آن‌ها همچنین داده‌های به دست آمده از بیماران سکوت انتخابی، نوعی اختلال که در آن شخص با وجود اینکه در حالت عادی قادر به تکلم است، در موقعیت‌هایی خاص یا در برابر افرادی خاص توانایی حرف زدن خود را از دست می‌دهد، را مطالعه کردند. درنهایت مقایسه بین مناطق مختلف فعال در بیماران مبتلا و نقشه‌ شبکه‌های مغزی صورت گرفت.
تمام مناطقی که در سندروم‌ دست بیگانه درگیر می‌شوند جزئی از شبکه مغزیِ مربوط به پرکونئوس بودند، ناحیه‌ای که در گذشته به‌عنوان منطقه مسئول خودآگاهی و اختیار شناخته می‌شد. نواحی درگیر در سندروم سکوت انتخابی در قسمت قدامی کورتکس سینگولیت واقع شده‌ بودند که مسئول فعالیت‌های داوطلبانه می‌باشد. در مطالعات قبلی دیده شد که تحریک این دو ناحیه توسط الکترود‌ها سبب تغییر برداشت افراد از اختیار می‌شود.
از این مطالعه می‌توان نتیجه گرفت که حداقل بعضی از اجزای عمل اختیاری مانند اراده محدود به منطقه‌ی خاصی از مغز نمی‌باشد، بلکه تحت کنترل شبکه‌ای از نواحی مختلف مغز است. همچنین درک افراد از اختیار با آسیب به هر قسمت از این منطقه تغییر می‌کند.
این شیوه‌ مطالعه روش جدید و ابتکارآمیزی در استفاده‌ از داده‌های قدیمی جهت تحلیل دوباره‌ آن‌ها و رسیدن به نتایج جدید می‌باشد.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0