آسیب به سر و رفتار تکانشی

نتایج یک پژوهش مشخص کرد که فعالیت سیستم مهاری مغز در افرادی که دچار صدمات مغزی شده اند، کاهش میابد. نتایج این تحقیق پیش بینی کننده آسیب های وارده ناشی از ضربات به مغز است و همچنین سوالاتی را مطرح میکند که تاثیرات دراز مدت ورزشهایی که در آنها ضربات زیادی به مغز وارد میشود، چه خواهند بود.

این پژوهش توسط دانشجوی فارغ التحصیل شده دانشگاه اونتریو غربی، کلارا استافورد انجام گرفت که در آن، ۱۲ آزمون شناختی آنلاین از ۲۰ هزار نفر از مردم از جمعیت عادی مردم گرفته شد. در بین سوالات شرکت کنندگان در مورد تاریخچه اینکه آیا به سر آنها ضرباتی یا صدماتی وارد شده است، پاسخ دادند و اگر این تجربه را داشته اند تعداد آن چقدر بوده است.

نتایج نشان داد که افرادی که یک بار این تجربه را داشته اند، عملکرد خوبی در ۱۱ یا ۱۲ تا از آزمون های شناختی داشتند ولی همین افراد در آزمون های مربوط به عملکرد کنترل مهاری مغزی خود، همان توانایی که باعث سرکوب افکار، عملکرد یا احساسات میشود، اختلالاتی را نشان دادند.

دانشمندان علوم اعصاب در تحقیقات بعدی و با نتایج بدست آمده قبلی با موفقیت توانستند عملکرد شناختی ۷۴ نفر از بازیکنان دانشگاه فوتبال در کانادا را پیش بینی کنند.

بازیکنان فوتبال نتایجی همانند افرادی که ضربات مغزی را تجربه کرده بودند نشان دادند.

به گفته محقق پژوهش، اگر شما اختلالی در کنترل مهاری داشته باشید، کاری را انجام خواهید داد که در غیر اینصورت باید متوقف میشد. مثلا در مورد بازیکنان در زمین فوتبال، وقتی صدایی می‌شنوند مبنی بر توقف کاری ولی آنها همچنان ادامه میدهند.

ایشان همچنین بیان داشت که اگر چه ما کاهش عملکرد کنترل مهاری را مشاهده کردیم، ولی حافظه و استدلال قیاسی این افراد دچار تغییر نمیشود و این خبر خوبی برای این افراد است.

نتیجه چنین تحقیقاتی باعث عملی شدن قانون رووان Rowan شد که در آن محدودیت سنی و محدودیت هایی دیگر برای ورزشهایی که امکان ضربات مغزی در آنها وجود دارد مثل هاکی و فوتبال آمریکایی به وجود بیاید و ضربات به سر کاهش یابد.

محققان این پژوهش بیان میدارند که ورزشهای اینچنینی و سایر ورزش ها فواید و معایب خود را دارند و فواید آنها مثل کمک به سلامتی فیزیکی و اجتماعی فرد باعث میشود که ما افراد را از انجام آنها منع نکنیم و گروه تحقیقاتی ما نمیتواند بگوید که این ورزش ها را انجام ندهید.

برای کسب اطلاعات بیشتر، اینجا را کلیک کنید.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0