آلزایمر به زودی با تست چشم قابل پیش بینی خواهد بود

با استفاده از تکنولوژی مشابهی که در مطب اکثر پزشکان چشم وجود دارد محققان دانشگاه واشنگتن مدارکی یافته اند که آلزایمر را در افرادی که هیچ علامتی از این بیماری ندارند پیش بینی می کند.

روش های تهاجمی و گران مانند pet scan یا lumbar puncture برای پیش بینی آلزایمر وجود دارند اما با این تکنیک تازه که optical coherence tomograhy angiography نام دارد دیگر نیازی به روش های قدیمی نیست. در این روش با توجه به میزان نازک شدن شبکیه و تخریب عصب بینایی آلزایمر پیش بینی می شود. طی مطالعات انجام شده بر روی افراد فاقد نشانه های آلزایمر که در اواسط دهه هفتاد زندگی خود به سر می برند در نصف این افراد پروتئین های غیر نرمال آمیلوئید و تائو در مغزشان فراوان بود همچنین در این افراد شبکیه به طرز واضحی نازک شده بود .

 

 

دکتر Rajendra Apte در این باره اظهار می دارد: در افراد با میزان آمیلوئید و تائو زیاد نازک شدگی مرکز شبکیه به میزان قابل توجهی دیده می شود. همه ما در مرکز شبکیه خود ناحیه کوچک فاقد رگی داریم که مسئول دید دقیق است. این ناحیه در افراد دارای آلزایمر به طرز مشخصی بزرگ    می شود.

ایشان در ادامه اضافه می کند: شبکیه و سیستم عصبی مرکزی چنان با هم ارتباط دارند که تغییرات صورت گرفته در مغز می تواند در سلول های شبکیه منعکس شود. دکتر van stavern متخصص افتالمولوژی اظهار دارد : آنژیو گرافی به ما اجازه می دهد که به الگو های جریان خون دسترسی پیدا کنیم . در افرادی که با روش های pet scan مستعد آلزایمر شناخته شده اند ناحیه فاقد رگ در مرکز شبکیه بزرگتر می شود که حاکی از جریان خون کم می باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0