آلودگی نوری می‌تواند باعث افزایش بی‌خوابی در سالمندان شود.

تاریخ انتشار: دسامبر 21, 2018

آکادمی پزشکی خواب آمریکا، بیخوابی را تلاش برای خوابیدن، به سختی خوابیدن یا زود بیدار شدن تعریف می‌کند. بسیاری از عوامل محیطی، از جمله سر و صدای بیش از حد، درجه حرارت زیاد و نور، خواب بسیاری از افراد را مختل می‌کند.
محققان گزارش داده‌اند که استفاده نامناسب یا بیش از حد از نور مصنوعی در شب که «آلودگی نور» نامیده می‌شود، به عنوان یک عامل محیطی جدید ممکن است سلامت انسان را مختل کند. تحقیقات نشان داده است که نور مصنوعی در شب، چه در محیط داخلی و چه در فضای باز بیرون، موجب اختلال در ریتم‌های شبانه‌روزی می‌شود که به طور بالقوه منجر به بیماری‌های متابولیکی و مزمن از جمله سرطان، دیابت، چاقی و افسردگی می‌شود.
به گفته ایشان، به نظر می‌رسد مسئولین بهداشت عمومی کمتر آلودگی نوری را نسبت به سایر آلودگی‌های محیطی که آسیب‌زا هستند، مورد توجه قرار می‌دهند. با این حال، این مطالعه مشخص‌کننده وجود ارتباط بین آلودگی نوری و پیامدهای مضر آن برای سلامتی می‌باشد. از جمله اینکه باعث افزایش بی‌خوابی و تجویز داروهای خواب‌آور خصوصا در سالمندان می‌شود.
نویسندگان این تحقیق مطالعات بیشتر و اتخاذ سیاست‌های بهداشت عمومی را برای به حداقل رساندن اثرات نامطلوب آلودگی نوری بر سلامت انسان ضروری می‌دانند.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0