آیا ضربه مغزی و مصرف مواد مخدر می توانند با هم ارتباط داشته باشند؟!

موعد مسابقه‌ی بزرگ است. با تمام سرعت به سمت دروازه حریف می دوید تمرکز کرده اید که ناگهان ضربه ای به شما وارد می شود. توپ به مسیر خود ادامه می دهد و شما با پشت به زمین می خورید. هیچ جای شما نشکسته است اما! اما مغزتان تلق و تولوق می کند، اینگونه ضربه‌ی مغزی اتفاق می افتد…

ضربه مغزی هنگامی اتفاق می افتد که یک ضربه ناگهانی یا تکان شدید به مغز شما آسیب می زند.

 

 

 

یک مطالعه جدید نشان می دهد که افرادی که قبل از سن 5 سالگی و بین سنین 16 تا 25 سالگی دچار ضربه مغزی شده اند بیشتر در معرض خطر وابستگی به مواد مخدر و اعتیاد به الکل هستند.

داوری در خصوص اینکه چرا این اتفاق می افتد سخت است. چیزی که می دانیم این است که مغز ما تا اوایل 20 سالگی به رشد و تکامل ادامه می دهد. در این زمان مغز نسبت به حملات فیزیکی آسیب پذیر تر است. منظور از حمله فیزیکی فقط ضربه مغزی نیست بلکه عواقب آن نیز هست مثل افزایش خطرات مصرف مواد مخدر.

علاوه بر افزایش ریسک وابستگی به مواد مخدر، ضربه مغزی می تواند مضرات مواد مخدر و الکل را افزایش دهد. برای مثال:

✅ بعد از ضربه مغزی، نوجوانان اثرات مستی الکل یا نشئگی مواد مخدر را زودتر احساس می کنند بنابراین مصرف فقط کمی الکل یا ماده مخدر می تواند عملکرد های شناختی آنها را مختل کند.

✅ افراد بعد از ضربه مغزی به خودی خود دچار افت عملکردهای شناختی مثل تفکر، تمرکز و حافظه می شوند. مصرف ماریجوانا و الکل و مواد مخدر دیگر می تواند این افت عملکرد را تشدید کند.

✅ طبیعتاً بعد از ضربه مغزی ممکن است نیاز به مصرف دارو داشته باشیم. تداخل اثر این داروها با الکل و مواد مخدر می تواند دردسرساز شود.

✅ افراد هنگامی که تحت تأثیر الکل و مواد مخدر هستند معمولا ًتصمیمات مناسبی نمی گیرند و همین تصمیمات اشتباه ریسک آسیب های دیگر را در آنها افزایش می دهد.

بعد از ضربه مغزی بیشتر مردم مشتاق به بازگشت به فعالیت های طبیعیشان هستند بنابراین نشستن روی یک صندلی برای ریکاوری مغز برایشان ناراحت کننده است.

اما این مطالعه به ما می گوید هنگامی که شما در نکبت ریکاوری این آسیب غوطه ور می شوید بسیار مهم است که به الکل و مواد مخدر پناه نبرید!

برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0