آیا می توان درد را با نور کنترل کرد؟!

کنترل درد مزمن با نور!

محققان روش جدیدی را کشف کرده اند که به نظر می رسد به موفقیت درمان درد مرتبط با اعصاب (درد نوروپاتیک)، در مدل های حیوانی کمک می کند.

تصور کنید که حرکت یک مو در بازوی شما باعث درد شدید شود. برای بیماران مبتلا به درد نوروپاتیک که یک بیماری مزمن بوده و 7 تا 8 درصد از جمعیت اروپا به آن مبتلا هستند و درمان مؤثری برای آن وجود ندارد، این می تواند واقعیتی باشد که هر روز با آن درگیر هستند.

دانشمندان EMBL در رم، در حال حاضر یک جمعیت خاص از سلول های عصبی در پوست را شناسایی کرده اند که مسئول حساسیت به لمس ملایم هستند. اینها همچنین سلول هایی هستند که باعث درد شدید در بیماران مبتلا به درد نوروپاتیک می شوند. تیم تحقیقاتی EMBL به رهبری Paul Heppenstall ، یک ماده شیمیایی حساس به نور را تولید کرده اند که به طور انتخابی به این نوع سلول عصبی متصل می شود. با اولین تزریق این ماده شیمیایی به ناحیه در پوست، پوست تحت تأثیر این ماده قرار گرفته که با نور مادون قرمز قابل تشخیص است و سلول های عصبی هدف دیگر تماسی با سطح پوست نخواهند داشت و این منجر به کاهش درد می شود. نتایج این تحقیق در 24 آوریل 2018 در مجله نیچیر منتشر می شود.

با متوقف کردن انتهای عصبی با نور، لمس ملایمی که می توانست موجب درد شدید در بیماران نوروپاتیک شود، دیگر احساس نمی شود. Heppenstall می گوید: “این همانند خوردن یک ادویه تندی است که باعث تحریک انتهای عصبی و احساس سوزش در دهان شما و بعضی اوقات باعث بی حسی آن می شود.” ” خوبی تکنیک ما این است که ما به طور خاص می توانیم زیرگروه کوچکی از نورون هایی که باعث درد نوروپاتیک می شوند را هدف قرار دهیم.”

 

پوست مودار در یک موش نشان داده شده است که سلول های عصبی آن که مسئول حساسیت به لمس ملایم هستند با رنگ سبز نشان داده شده اند. نورون ها در اطراف فولیکول های مو قرار می گیرند ( سبز کمرنگ).

پوست مودار در یک موش نشان داده شده است که سلول های عصبی آن که مسئول حساسیت به لمس ملایم هستند با رنگ سبز نشان داده شده اند. نورون ها در اطراف فولیکول های مو قرار می گیرند ( سبز کمرنگ).

 

انواع مختلفی از سلول های عصبی در پوست شما وجود دارد که باعث احساسات خاصی مانند ارتعاش، سرما، گرما یا درد معمولی می شوند. این سلول ها هرگز تحت تأثیر نور درمانی قرار نمی گیرند. پوست تنها ملایم ترین لمس ها مانند نسیم، خارش، و یا حرکت حشرات را احساس نخواهد کرد.

استفاده از نور درمانی در مقابل درمان های دارویی:

تلاش های قبلی برای ساخت دارو برای درمان درد نوروپاتیک عمدتاً با هدف قرار دادن مولکول های منفرد تمرکز داشته است. Heppenstall توضیح می دهد: “ما فکر می کنیم که یک مولکول خاص نیست که مسئول بروز این نوع درد باشد، بلکه بسیاری از آنها مسئول بروز درد نوروپاتیک هستند.” “ممکن است شما بتوانید یکی یا تعدادی مولکول را مهار کنید، اما در نهایت مولکول های دیگری ممکن است باعث بروز درد شوند. با روش جدید نور درمانی، ما به طور کامل مانع از بروز درد می شویم.

با اندازه گیری رفلکس در موش های مبتلا به درد نوروپاتیک، لمس و درد در آنها مورد ارزیابی قرار گرفت. موش های مبتلا وقتی که به آرامی لمس می شوند معمولاً اندام خود را عقب می کشند با این حال، پس از نور درمانی، وقتی در معرض لمس ملایم قرار گرفتند از خود رفلکس عادی نشان دادند. تأثیر این درمان برای چند هفته باقی می ماند و بعد از آن با رشد مجدد پایانه های عصبی به سمت سطح پوست لمس ملایم باعث بروز درد خواهد شد.

این تیم همچنین بافت پوست انسان را مورد بررسی قرار داده است. آرایش کلی بافت و نورون های خاص مورد بحث ما، به نظر می رسد مشابه آنها در موش باشد که این خود نشان دهنده آن است که این روش می تواند در کنترل درد نوروپاتیک در انسان نیز موثر باشد. Heppenstall می گوید: “در پایان، هدف ما درمان درد نوروپاتیک هم در انسان و هم در حیوانات است”. البته، قبل از اینکه بتوانیم مطالعه مشابهی را در افراد مبتلا به درد نوروپاتیک انجام دهیم، باید کارهای زیادی انجام شود. به همین دلیل است که ما در حال حاضر برای توسعه این روش به طور فعال به دنبال همکاری با سایر محققین هستیم و امیدواریم که روزی شاهد استفاده کلینیکال آن باشیم.”

برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0