آیا شما بعد از 50 سال همان شخص 50 سال پیش هستید؟

با توجه به مطالعات جدید، می توان گفت شخصیت ما در طول عمر ما هم ثابت و هم قابل تغییر است.

دانشمندان علوم اجتماعی مدت زیادی است بر سر این موضوع که آیا شخصیت در طول زمان پایدار یا قابل تغییر است، بحث کرده اند. مطالعات اخیر نشان داده اند که هر دو این موارد ممکن است صحیح باشند، اما مطالعات طولانی مدتی که در طول زمان بسیار طولانی هستند و بر یک منبع داده تکیه دارند نادر هستند. تحقیقات جدید از این ایده پشتیبانی می کند که شخصیت تحت تأثیر ژنتیک و محیط است. شخصیت به عنوان الگوهایی از افکار، احساسات و رفتارها، متشکل از پنج ویژگی اصلی: وظیفه شناسی، توافق و سازگاری، کسب تجربیات، برون گرا بودن و ثبات احساسی است. طبق گفته دامیان محقق پروژه، این پنج ویژگی در همه سنین و فرهنگ ها یافت می شود. ترکیبی از این صفات یعنی میزان غالبیت هر یک از این صفات در یک فرد خاص نسبت به صفات دیگر، مشخصات شخصیتی آن فرد را شکل می دهد.

محققان از یک مجموعه داده از دانش آموزان دبیرستانی آمریکایی استفاده کردند که در آن این افراد به یک سری سوالات برای ارزیابی شخصیت در سال های 1960 و 50 سال بعد پاسخ داده بودند. داده های موجود به محققان اجازه دادند که به چندین سوال پاسخ دهند، از جمله:

طبق گفته محققان: “یافته های ما نشان می دهد که شخصیت یک مؤلفه پایدار در طول عمر دارد، هم در سطح صفات و هم در سطح خصوصیات و اینکه شخصیت قابل انعطاف است و افراد به نسبت سنشان بالغ می شوند. محققان در هر زمان خاص، تفاوت جنسیتی را در شخصیت یافتند، اما طبق گفته آنها در مجموع، مردان و زنان در طول عمر به یک میزان تغییرات داشتند.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0