آیا نهایتاً تکنولوژی می‌تواند سلامت افراد مبتلا به دمانس را ارتقاء دهد؟

در حال حاضر 50 میلیون نفر در سراسر دنیا به دمانس مبتلا هستند و هر ساله 10 میلیون مورد جدید به این عدد اضافه می‌شود. در کنار داروهایی که برای کنترل علائم استفاده می‌شود، روش‌های درمانی و مراقبتی نیز بیشتر روی مشکلات فیزیکی سالمندان تمرکز کرده‌اند، در حالیکه نیاز بیشتری در زمینه‌ی مداخلات شناختی برای افراد مبتلا به دمانس احساس می‌شود. از طرفی دیگر بسیاری از این افراد مدت زمان زیادی را در خانه سپری می‌کنند و لازم است خدمات شخصی‌سازی شده و از راه دور دریافت کنند. بسیاری از کشورها در حال تشویق استفاده‌ی بیشتر از تکنولوژی در جهت حمایت از مراقبین، خانواده‌ها و مراکزی هستند که به افراد مبتلا به دمانس خدمات درمانی ارائه می‌دهند. در حال حاضر تمرکز اصلی استارتاپ‌های حوزه‌ی دمانس روی موارد زیر است:

1. پیش‌بینی و تشخیص زود هنگام مشکلات شناختی و دمانس: تشخیص انواع مختلف دمانس آسان نیست و از ترکیب تفسیر اطلاعات تصویربرداری مغزی، نمونه‌برداری و تست‌های قلم کاغذی ممکن است. تشخیص زودهنگام مشکلات شناختی می‌تواند در دریافت خدمات بهتر و خروجی بهتر درمان دارویی کمک کند.
2. مراقبت‌های شناختی: سنجش کارکردهای شناختی به خصوص حافظه و تلاش برای حفظ این کارکردهای شناختی بسیار حائز اهمیت است.
3. دستیار افراد مبتلا به دمانس در منزل: امکانات جدیدی مانند دستیارهای صوتی که در حال حاضر تکنولوژی در اختیار افراد قرار داده است، کمک می‌کند تا در انجام کارهای روزانه با مشکلات کمتری روبه‌رو باشند.
4. ایجاد لحظه‌های شاد و افزایش کیفیت زندگی: با بهبود ارتباطات، فعالیت‌ها، بهینه‌سازی محیط و فراهم آوردن آموزش و حمایت‌های لازم می‌توان شرایط بهتری را برای افراد مبتلا به دمانس و مراقبین آنها ایجاد کرد.
5. پلتفرمی برای پیدا کردن مراقبین و داوطلبین: فراهم آوردن سرویس‌هایی که برای پیدا کردن مراقبین، متخصصین و داوطلبانی که بتوانند در حوزه‌ی دمانس به افراد مبتلا خدمت‌رسانی کنند، بسیار لازم است.

در ادامه استارتاپ‌هایی را که در حوزه‌ی شناختی در دنیا خدمت‌رسانی می‌کنند، معرفی می‌کنیم:

• استارتاپ Neurotrack- کشور آمریکا
لینک سایت
اپلیکیشن Neurotrack در یک قالب ساده کارکردهای شناختی افراد را ارزیابی و مانیتور می‌کند و برنامه‌های تمرینی متناسب با سطح افراد ارائه می‌دهد. این اپلیکیشن از ابزارهای ارزیابی معتبر که استفاده‌ی بالینی دارند، استفاده می‌کند.

• استارتاپ SAVONIX – کشور آمریکا
لینک سایت
اپلیکیشن SAVONIX یک پلتفرم ارزیابی عصبی‌شناختی است که کاربران را از طریق تلفن‌های هوشمند از نظر سلامت شناختی پایش می‌کند. شعار این استارتاپ دنیای بدون دمانس است و درصدد است تا به تشخیص هر چه زودتر دمانس و جلوگیری از آن کمک کند.

• استارتاپ BrainWaveBank – کشور ایرلند
لینک سایت
استارتاپ BrainWaveBank یک تکنولوژی پوشیدنی EEG است که به شکل غیرتهاجمی به اندازه‌گیری امواج مغزی در حین انجام بازی‌های شناختی می‌پردازد. این کلاه که به سادگی روی سر قرار می‌گیرد و برای کاربران عادی نیز قابل استفاده است، اطلاعات و امواج مغزی آزمودنی را در حین بازی به صورت بی‌سیم به یک سرور ابری می‌فرستد و اطلاعات در آنجا برای آزمودنی به زبان ساده تفسیر می‌شوند و همچنین از این اطلاعات به عنوان یک بانک اطلاعاتی برای تشخیص انواع اختلالات مغزی از جمله دمانس استفاده می‌شود.

• استارتاپ neotiv – کشور آلمان
لینک سایت
استارتاپ neotiv تست‌های شناختی دیجیتال‌شده در جهت استفاده در تحقیقات و خدمات بالینی است. تست‌های این استارتاپ بسیار ساده هستند و بیشتر از همه حافظه‌ی دیداری را درگیر می‌کنند. این تست‌ها در یک مدت زمان طولانی عملکرد حافظه‌ی افراد را می‌سنجند و به طور خاص برای تشخیص بیماری آلزایمر طراحی شده‌اند و در حال حاضر در مرحله‌ی اعتبارسنجی هستند.

• استارتاپ optoceutics – کشور فرانسه
لینک سایت
استارتاپ optoceutics درصدد است تا یک مداخله‌ی غیر تهاجمی نوری برای بیماری آلزایمر طراحی کند. تحریک با نور گاما 40 هرتز در موش‌ها تأثیر مثبتی روی عملکرد حافظه‌ی موش‌های آلزایمری داشته است و در 50 درصد موارد توانسته است باعث کاهش آملوئید بتا در موش‌ها شود. کارآزمایی بالینی این طرح برای آزمایش روی انسان تا پایان سال 2020 برای بیماری آلزایمر انجام خواهد شد.

• استارتاپ Mentia – کشور آمریکا
لینک سایت
استارتاپ Mentia یک اپلیکیشن شخصی‌سازی‌شده با هدف حمایت شناختی از سالمندان است. یک دنیای مجازی با بازی‌های سه‌بعدی روی تبلت های لمسی که برای بهبود کارکردهای شناختی افراد طراحی شده است. آموزش فعالیت‌های روزانه و بهبود ارتباطات، کیفیت زندگی و ناتوانی‌های شناختی از ویژگی‌های این اپلیکیشن است که از لحاظ کاربری با ویژگی‌هایی طراحی شده است که مورد پسند سالمندان باشد.

• استارتاپ Unforgettable – کشور انگلستان
لینک سایت
استارتاپ Unforgettable قصد دارد تا به زندگی روزمره‌ی افراد مبتلا به دمانس و مراقبین و خانواده‌های آنها کمک کند. در این وبسایت افراد می‌توانند از بیش از 500 مقاله در زمینه‌ی توصیه‌های لازم به افراد مبتلا به دمانس و خانواده‌های آنها، کتاب‌های این حوزه، زندگی‌نامه‌های واقعی افراد مبتلا و تجربیات شخصی مراقبین و افراد مبتلا به دمانس بهره‌مند شوند و اطلاعات جامع و کافی در زمینه‌ی دمانس به دست بیاورند. همچنین این استارتاپ فروشگاهی را طراحی کرده است که محصولات مورد نیاز افراد مبتلا و مراقبین آنها را با توضیحات، آموزش و دسته‌بندی راحت در اختیار آنها قرار دهد.

• استارتاپ Memoclock – کشور دانمارک
لینک سایت
استارتاپ MemoClock به شما این امکان را می‌دهد که تبلت سالمند خود را به یک یادیار تبدیل کنید. با قرار دادن تبلت سالمند در یک نقطه‌ی مشخص در منزل و اجرای برنامه‌ی Memoclock شما می‌توانید هر یادآوری‌‌ای را که سالمند شما احتیاج دارد، از طریق گوشی همراه خود برای او بفرستید. این اپلیشکین می‌تواند به کمک تصاویر و آلارم‌های متنوع به بهترین و ساده‌ترین شکل ممکن مواردی را که افراد مبتلا به دمانس نیاز به یادآوری دارند، به آنها نمایش دهد.

• استارتاپ Iridis – کشور انگلستان
استارتاپ Iridis به شما کمک می‌کند تا خانه‌ای مناسب برای افراد مبتلا به آلزایمر داشته باشید. برای نمونه پیشنهادهایی درباره‌ی نوع روشنایی به کار رفته، نوع مبلمان، کنتراست رنگ و حذف منابع نویز به افراد داده می‌شود تا محیطی سازگار با افراد مبتلا به آلزایمر فراهم کنند.

• استارتاپ rementis – کشور هلند
لینک سایت
استارتاپ rementis درصدد است تا تلویزیون افراد مبتلا به دمانس را تبدیل به یک ابزار توانبخشی سازد. این تیم قصد دارد امکاناتی نظیر یادیارها، محتواهای آموزشی، برنامه‌های تمرینی و تصاویری از گذشته و خاطرات بیمار را ارائه دهد تا هم بخشی از مسئولیت مراقبین را به عهده بگیرد و هم توانایی‌های شناختی این افراد را به چالش بکشد.

منبع: مجله مغز و شناخت، شماره 13، بهار 1399

0
سیناپس
توسعه دهنده وب

بدون محدودیت به هزاران محتوای طبقه بندی شده، مقاله، کتاب‌، دوره‌ آموزشی، رویداد، اخبار، نوآوری و دستاوردهای حوزه علوم شناختی دسترسی پیدا کنید و به بزرگترین شبکه علوم شناختی کشور بپیوندید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0