آیا یادگیری زبان قدمتی دیرینه تر از ما دارد؟

تقریباً همه­ی ما زبان را به عنوان یک ویژگی منحصربه‌فرد در خودمان می‌شناسیم که در هیچ موجود دیگری در جهان به این پیچیدگی یافت نمی‌شود. برخی از نظریه­ ها معتقدند که مراکزی در مغز به‌طور اختصاصی برای یادگیری زبان وجود دارند، اما شواهد جدید چیزی غیر از این را به ما می‌گویند. پژوهش جدیدی نشان می­ دهد که یادگیری زبان وابسته به مسیر­های قدیمی‌تری در مغز است طوری­که این مسیرها را می‌توان در سایر موجودات زنده نیز یافت.

در این پژوهش از 665 شرکت­ کننده اعم از کودک و بزرگسال استفاده شد. ‌طوری­که در کودکان یادگیری زبان مادری و در بزرگسالان یادگیری زبان دوم را بررسی می‌کردند. یادگیری زبان در کودکان کاملاً وابسته به حافظه عملی (مؤثر در یادگیری ­هایی مانند یادگیری دوچرخه سواری) و در بزرگسالان ابتدا وابسته به حافظه­‌ی بیانی (مانند به خاطر سپردن لیست خرید) و سپس وابسته به حافظه­‌ی عملی است. این در حالیست که این دو سیستم یادگیری در سایر موجودات نیز یافت می‌شوند.

یافته­ های جدید در این زمینه می­ تواند در بهبود یادگیری زبان دوم حائز اهمیت باشد و حتی شاید بتواند در یادگیری افراد اوتیسمی و افراد مبتلا به دیسلکسی مؤثر باشد. در حال حاضر دانش ما درباره مبانی بیولوژی و ژنتیک یادگیری زبان نسبت به سایر بخش­ های مغز بسیار محدود است اما مطالعات جدید می‌توانند برای پیشرفت در این زمینه مثمر ثمر باشند.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0