آیا ‌رژیم غذایی می‌تواند علائم MS را بهتر کند؟

افراد مبتلا به MS معمولاً شایعات زیادی مبنی بر اثر رژیم غذایی بر علائم بیماری شنیده اند، از مصرف غذاهای غیر فرآوری‌شده گرفته تا غذاهای با کربوهیدرات پایین، اما شواهد تاکنون برای اثبات این ادعاها کافی نبوده‌.

دکتر لورا پیچو از دانشگاه واشینگتن این فرضیه را به آزمایش گذاشته‌است. او دو بار در هفته میزان کالری دریافتی را در موش‌ها کاهش داده و از این طریق اثر آن را بر دستگاه ایمنی بررسی کرده‌است. می‌دانیم که MS بر اثر پاسخ ایمنی نا به جا و بیش از حد بر سیستم عصبی مرکزی به وجود می‌آید. اثرات تخریبی آن می‌توانند علائمی مانند خستگی، ضعف، بی‌حسی، تاری دید و درد ایجاد کنند.

دکتر پیچو و همکارانش قصد ادامه تحقیق را دارند و این بار این مطالعه بر روی انسان های داوطلب انجام خواهد شد. در تحقیقی دوازده هفته‌ای نیمی از شرکت کنندگان ‌پنج روز در هفته رژیم غذایی عادی غربی را دنبال کرده و دو روزِ آن را با محدودیت انرژی می‌گذرانند. گروه شاهد به صورت کامل رژیم غربی بدون محدودیت کالری را در هفت روز هفته رعایت خواهند کرد.   در تحقیق انجام شده بر روی موش‌ها مشخص شد که در موش‌هایی که تحت رژیم غذاییِ پرهیزی (fasting) قرار گرفته بودند، علائم مربوط به ام اس کاهش یافته. گرچه در بعضی از آنها علائم تشدید یافته اما باز هم علائم به مراتب کمتر از گروه کنترل بوده‌است.

پیچو می‌گوید: “fasting به راه های مختلفی می‌تواند التهاب و پاسخ ایمنی را متأثر کند. تغییر هورمون ها یکی از این راه هاست. در واقع سطح کورتیکواستروئیدها که ضدالتهاب هستند در گروه پرهیز غذایی دو برابر گروه شاهد بود. اما این تغییر با استفاده از میکروبیوم روده (ارگانیسم‌هایی که در روده وجود دارند) نیز می‌تواند رخ دهد.” به بیانی دیگر، بعد از چهار هفته، در موش‌های با رژیم غذایی fasting، تنوع باکتری‌های مفید (مانند لاکتوباسیل‌ها که در تحقیقات دیگر وجود آنها با علائم خفیف‌تر ام اس همراه بود) بیشتر شده‌است. پیکو قصد دارد این تحقیق را بر روی بیشتری انجام دهد. در واقع این تحقیق در افراد مبتلا به MS از نوع relapsing-remitting انجام شده که پس از بروز علائم به مدت طولانی بدون علامت باقی می‌مانند. بنابراین شواهد زیادی لازم است تا اثر گذاری این درمان ثابت شود. پیکو می‌گوید: “من فکر نمی‌کنم هیچ پزشکی که با این بیماری سر و کار دارد صرفاً با رژیم غذایی آن را درمان کند. در عوض ما می‌توانیم با اضافه کردن این رژیم به درمان افراد، به آنها کمک کنیم احساس بهتری داشته باشند. “

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0