احتمالاً CT scan ریسک سرطان مغز را افزایش می دهد!

مطالعه ای جدید در ژورنال National Cancer Institute نشان داده احتمال افزایش ریسک سرطان مغز توسط CT scan وجود دارد.

امروزه CT scan به طور عمده در تصویر برداری های پزشکی انجام می شود و استفاده از آن به طور قابل ملاحظه ای در دو دهه گذشته افزایش یافته است. علت این است که این مدالیته به میزان زیادی قدرت تشخیصی را بهبود بخشیده است. با این وجود CT scan نسبت به بقیه راهکارهای تشخیصی اشعه بیشتری به بیمار می تاباند. بدین ترتیب محافظت در برابر اشعه به نگرانی بزرگی تبدیل شده، خصوصاً در کودکان که میزان دوز اشعه دریافتی و لذا ریسک ابتلا به سرطان بالاتری دارند.

دو بیماری سرطان مغز و لوکمیا به سبب شیوع بیشتر در کودکی توسط محققان مورد بررسی قرار گرفتند. آنها ۱۶۸۳۹۴ کودک‌ آلمانی را که اشعه CT scan دریافت کرده بودند، مورد مطالعه قرار دادند. بروز کلی سرطان در این افراد ۱.۵ برابر حد انتظار بود. برای همه تومور های مغزی، برخلاف لوکمیا، چه بدخیم و چه خوش خیم رابطه‌ی دوز-پاسخ مشاهده شد. به شکلی که ریسک نسبی در پرخطر ترین گروه، بین ۲ تا ۴ برابر، افزایش را نشان داد. به نظر محققان بخشی از این افزایش به علت میزان بیشتر سرطان در کودکان تحت مطالعه نسبت به کودکان جمعیت عمومی بود. به طوری که انتظار این از قبل می رفت که تعداد زیادی از افراد انتخاب شده سرطان داشته باشند.

طبق گفته محقق مطالعه Michael Hauptmann، مطالعات اپیدمیولوژیک سرطان در دوز های پایین اشعه CT چالش بر انگیز بود. با این حال موضوع مسلم این است که CT scan ریسک سرطان مغز را افزایش می دهد. بدین ترتیب تنظیم دقیق دوزهای اشعه دریافتی کودکان امری ضروری به نظر می رسد.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0