اختلال استرس پس از سانحه

آسیبی که از بلایای طبیعی باقی می‌ماند

تاریخ انتشار: آوریل 05, 2019

خلاصه: بلایای طبیعی گاهی باعث موارد شدیدی از اختلال استرس پس از سانحه در بازماندگان می‌شود.

انجمن روانپزشکی آمریکا آسیب را اینگونه تعریف می‌کند: «پاسخی احساسی که در واکنش به وقایع وحشناک مثل تصادف، تجاوز و بلایای طبیعی شکل می‌گیرد».
پیتر لوین یکی از متخصصان و صاحبان عنوان در این حوزه بیان می‌کند که آسیب به شدت حادثه رخ داده بستگی ندارد بلکه به واکنش احساسی‌ای که فرد نسبت به آن حادثه نشان می‌دهد و علائمی که از خود بروز می‌دهد مربوط است. بدین ترتیب هر حادثه‌ای بدون در نظر گرفتن شدت فاجعه‌ناک بودن آن می‌تواند برای عده‌ای منجر به آسیب شود.
چنین آسیب‌هایی به اشکال مختلف بروز می‌کنند که در راس آن‌ها «اختلال استرس پس از سانحه» قرار دارد. این اختلال پس از حوادثی مثل زلزله، سونامی، سیل، طوفان، آتش‌سوزی و رانش زمین ایجاد می‌شود. این آسیب‌ها بسیار موذی هستند چرا که ممکن است همه‌گیر شوند و در آن‌ِ واحد تعداد بسیار زیادی از بازماندگان را مبتلا کنند. در نتیجه عده زیادی دچار استرس و احساس گناه شوند.
عللی که باعث ایجاد چنین آسیب‌هایی می‌شوند (مثل همان بلایای طبیعی) بسیار ناگهانی رخ می‌دهند و اولین واکنشی که در افراد نسبت به آن رخ می‌دهد نوعی شوک و انکار است. اما به مرور یا به سرعت این شوک جای خود را به نوعی احساس بزرگنمایی‌شده می‌دهد. احساسی که حاوی استرس، افسردگی و احساس گناه توامان است.
در خلال چنین حوادثی انسان‌ها ممکن است کسانی را که دوست داشته‌اند و نیز اعضای خانواده خود را از دست بدهند و احتمالا برای مدت‌ها بدون هیچ دوست و خانواده‌ای در پناهگاه‌ها و کمپ‌ها زندگی کنند. با این حال زندگی با دیگر بازمانده‌ها ممکن است در تخفیف چنین احساسات بدی کمک کند چون در این صورت بازمانده‌ها می‌توانند با هم صحبت کنند و نوع دیگری به فاجعه‌ای که رخ داده نگاه کنند؛ همچنین باعث می‌شود افراد حس نکنند که بی‌پناه هستند.
بلایای طبیعی ممکن است باعث شود که انسان‌ها خود را قربانی یک عذاب الهی بدانند و ایمانشان را از دست دهند. در چنین مواردی توسل به باورهای دینی و الهی نیز می‌تواند به تخفیف استرس و آشفتگی‌ها کمک کند.
انجمن روانپزشکی آمریکا علائم چنین آسیبی را شامل استرس، تغییر خلق، افسردگی، تحریک‌پذیری،اختلالات خواب و خوردن، مشکل در تصمیم‌گیری، علائم جسمانی مثل سردرد، تهوع و درد قفسه سینه‌ و نیز ترس از تکرار شدن چنین حادثه‌ای و مرور ذهنی آن حادثه می‌داند.
گاهی اختلال استرس پس از سانحه در بازماندگان با تاخیر رخ می‌دهد و افراد در ابتدا کاملا سالمند، اما پس از مدتی علائم این اختلال را نشان می‌دهند. گاهی افراد نیازمند بهره بردن از خدمات تخصصی و حرفه‌ای برای مدیریت این اختلال هستند و در غیر اینصورت نمی‌توانند به زندگی عادی خود بازگردند.

منبع: psychologytoday.com

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0