ارتباط بین تغییرات ژنی و زبان کشف شد!

تحقیقات جدید نشان می‌دهد افرادی که زبان مادری آنان دارای همخوان‌های بیشتری است، از تنوع ژنتیکی خاصی برخوردارند که به آنها کمک می‌کند طیف گسترده‌ای از صداها را تشخیص دهند.

چه چیزی ویژگی‌های اساسی یک زبان را شکل می‌دهد؟

جان فراتر روانشناس رشد دانشگاه بروک و عضو یک تیم پژوهشی بین المللی، چند رشته‌ای دریافت افرادی که زبان مادریشان دارای همخوان‌های متنوع‌تری است، از تغییرات ژنی خاصی نیز برخوردار هستند که به آنها کمک می‌کند طیف گسترده‌ای از صداها را تشخیص دهند.

این تیم، به رهبری جفری گرن در دانشگاه ییل DCDC2، ژنی را که به شدت با توانایی مغز برای پردازش آواها ارتباط دارد، مورد بررسی قرار داد. آوا یک واحد اساسی از صدا است که باعث می‌شود تا حروف در یک زبان، از جمله ‘P’ و ‘b’، باصدا یا بیصدا شوند. تعداد آوا‌ها از 20 تا 60 در هر زبان متفاوت است.

محققان آواهای‌ زبان‌ را در 43 جامعه و در پنج قاره مورد بررسی قرار دادند تا ببینند که آیا ژن‌ها در تفاوت های ظریف زبانی نقش دارند.

آنها بر روی یکی از اجزاء ژن DCDC2 به نام READ1 متمرکز شدند، که به طور پیوسته با دیسلکیا یا خوانش پریشی(dyslexia) مرتبط است. محققان می‌خواستند دریابند که چگونه READ1 در طی یک دوره‌ی چهار میلیون ساله، در نخستین‌های غیر انسان، نئاندرتال‌ها، دنیسووان‌ها و انسان‌های مدرن جهش یافته است و متوجه شدند که تنوع READ1 به نام RU1-1 با تغییراتی در تعداد همخوان‌ها در یک زبان همراه بوده است.

 

 

 

محققان می‌گویند که با بیش از 7،000 زبان در سراسر جهان صحبت می‌شود که به نظر می‌رسد در نتیجه‌ی مهاجرت، فتوحات و انزوای جغرافیایی جمعیت‌ها شکل گرفته‌اند. با این حال، این مطالعه‌ی جدید نشان می‌دهد که عوامل ژنتیکی نیز در تغییرات زبانی نقش دارند.

فرایتر می‌گوید که این تیم (متشکل از ژنتیسین‌ها، یک متخصص آمار، زبان شناسان، پزشک متخصص اطفال و یک روانشناس رشد) در تعیین این اتصال ژنتیکی، سه ویژگی عمده زبان‌ها را مد نظر قرار دادند: تن، واج و حروف صامت.

فرایترز، استادیار مطالعات کودکان و نوجوانان، می‌گوید: “فکر کنید یک مغز دارای ظرفیت پایین‌تری برای تشخیص نوع خاصی از صداها باشد. در این صورت شما به زبانی نیاز دارید که دارای تعداد کمتری از صداهای بسیار متمایز و یا تعداد کمتری همخوان‌ها باشد.”

او می‌گوید: “در مقابل، مغزی که بتواند بسیاری از این نوع صداها را تشخیص بدهد، می‌تواند زبانی را که دارای تفاوت‌های بسیار ظریفی از این همخوان‌ها باشد، اداره کند.”

“البته، میزان اطلاعاتی که باید توسط هر زبان منتقل شود ثابت است؛ زیرا ما همه انسان هستیم، به طوری که زبان هایی که همخوان های کمتری دارند، بارگیری اطلاعات را از راه های دیگر به دست می‌آورند.”

بعضی از زبان ها، مخصوصاً در کشورهای آسیایی و آفریقایی، بسیار آهنگین هستند و از آواها و افکت‌های زیادی استفاده می‌کنند. برای مثال، در زبان چینی ماندارین، کلمه‌ی “MA ‘دارای معانی مختلفی است و بستگی به لحنی دارد که برای ادای این کلمه مورد استفاده قرار می‌گیرد. با این حال، این مطالعه‌ی جدید نشان می‌دهد که عوامل ژنتیکی نیز در تغییرات زبانی نقش دارند.

برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0