ارتباط دخانیات و دیابت با کلسیفیکیاسیون مغز

افرادی که سیگار می کشند و یا دیابت دارند، بیشتر در معرض کلسیفیکاسیون در قسمت های مربوط به حافظه در مغز می باشند.

در حال حاضر دمانس یک معضل بسیار رایج است که ده ها میلیون انسان را در سرتاسر جهان درگیر کرده است. یکی از مکان هایی که در دمانس درگیر شده و زیر نظر محققین است، هیپوکمپ می باشد. هیپوکمپ بخشی از مغز است که عملکردش علاوه بر حافظه کوتاه مدت در حافظه بلند مدت نیز تاثیرگذار می باشد. دیده شده که آلزایمر که شایع ترین نوع دمانس است نیز در ارتباط با آتروفی هیپوکمپ می باشد.

فرض محققین بر این است که تجمع غیرعادی کلسیم یا همان کلسیفیکاسیون هیپوکمپ می تواند مربوط به مشکلات عروقی بیمار باشد. که می تواند در آتروفی هیپوکمپ و اشکالات شناختی نیز شرکت کند. البته تحقیقات در مورد ارتباط کلسیفیکاسیون هیپوکمپ با اختلالات شناختی بسیار محدود می باشد.

در واقع ما می دانیم که کلسیفیکاسیون هیپوکمپ اتفاقی رایج می باشد که میزان شیوعش با افزایش سن افزایش می یابد. اما مطمئن نیستیم که آیا این کلسیفیکاسیون با اختلالات شناختی در ارتباط می باشد یا خیر.

پیشرفت در تصویربرداری از مغز در سال های اخیر به ما این اجازه را داده که در این مورد به مطالعه بیشتر بپردازیم. مثلاً پیشرفت در سی تی اسکن چند وجهی مغز به ما کمک می کند که کلسیفیکاسیون بافت هیپوکمپ را به راحتی از بافت های اطرافش مانند شبکه کوروئید تشخیص بدهیم. این نوع تصویربرداری به ما این اجازه را می دهد که هیپوکمپ را در صفحه های مختلف آناتومیک مشاهده کنیم. مثلاً از بالا به پایین، چب به راست و یا از جلو به عقب و…

 

 

 

در همین مورد مطالعه ای در اوترچت هلند بر روی افراد دیابتی و سیگاری انجام گرفت و ارتباط این دو مورد با کلسیفیکاسیون هیپوکمپ و اینکه آیا تأثیری بر روی اختلالات شناخت دارد یا خیر، انجام گرفته.

مطالعه بر روی 1991 بیمار با میانگین سنی 78 که بین سال های 2009 تا 2015 به دلیل مشکلات حافظه به بیمارستان مراجعه کرده بودند انجام گرفت. بیماران تحت پروتکل تشخیصی استاندارد که شامل سی تی اسکن و تست های شناختی می باشد قرار گرفته بودند. محققین این سی تی اسکن ها را از نظر وجود کلسیفیکاسیون مجدداً مورد مطالعه قرار دادند.

از بین 1991 بیمار، 380 بیمار (19.1%) کلسیفیکاسیون هیپوکمپ داشتند. سن بالاتر، دیابت و مصرف سیگار نیز به نظر در ارتباط با این پدیده می آمد. البته هدف مطالعه در ابتدا اثبات رابطه سیگار و دیابت با کلسیفیکاسیون نبود اما این ارتباط واضحاً دیده می شد. این نتیجه آنچنان غیر قابل حدس نیز نبود چرا که فرض ما بر این است که کلسیفیکاسیون بر اثر مشکلات عروقی به وجود می آید و دیده شده که سیگار و دیابت، مشکلات عروقی به وجود می آورند.

در نهایت ارتباطی بین وجود کلسیفیکاسیون و اختلالات شناختی مشاهده نشد. که البته این مطلب می تواند توجیهات مختلفی داشته باشد.

هیپوکمپ از لایه های مختلفی تشکیل شده است و ممکن است این کلسیفیکاسیون به لایه ای که مسئول حافظه ما می باشد، آسیبی نرسانده باشد. توجیه دیگری که وجود دارد محدود بودن افراد مورد مطالعه در این مقاله به بیماران یک کلینیک حافظه می باشد.

محققین این مقاله در حال حاضر در پی گروه های دیگری از بیماران می باشند تا مطالعات خود را وسیع تر کرده و به ارتباط احتمالی کلسیفیکاسیون و اختلالات شناختی پی ببرند.

برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0