از پژوهش تا درمان! معرفی مؤسسه‌ی مغز اونتاریو

اونتاریو یک مرکز تحقیقاتی ایالتی و غیرانتفاعی است که به منظور ارتقای دانش مردم در مورد علوم اعصاب و به عنوان راهنمای تحقیقات، تجاری‌سازی و مراقبت از مغز در سطح جهانی فعالیت می‌کند. این مؤسسه به عنوان یک راهنمای تحقیقات، تجاری‌سازی و مراقبت از مغز در سطح بین المللی تأسیس شده‌ است. مؤسسه‌ی اونتاریو این هدف را از طریق مشارکت همگرایانه با پژوهشگران، متخصصان بالینی، صنایع، بیماران و حامیان آنان به منظور ترویج اکتشافات و ارائه‌ی فناوری‌ها و خدمات نوآورانه‌ای که موجب بهبود زندگی افراد مبتلا به اختلالات مغزی شود، تحقق می‌بخشد.

رویکرد مشارکتی اونتاریو با پژوهش‌های علمی با اهداف زیر صورت می‌پذیرد:

– ارتقای سیستم‌های پژوهشی علوم اعصاب
– رشد و توسعه‌ی شاخه‌ی فناوری عصبی انتاریو
– بهبود تندرستی مغز
هدف اونتاریو ارتقای زندگی افرادی است که با اختلال مغزی زندگی می‌کنند. تحقیقات این مؤسسه یا به تجاری‌سازی می‌انجامد و یا به تأثیر نحوه‌ی مراقبت از افراد مبتلا به اختلالات مغزی می‌پردازد. رویکرد اونتاریو در راستای ایجاد ارتباطات بدون مرز بین اکتشافات در تحقیقات، مراقبت از بیماران و تجاری‌سازی است.
این مؤسسه اهداف بیان‌شده را از طریق ایجاد ارتباط بین محققان، بیماران، شرکت‌ها و سیاست‌گذاران به منظور ایجاد یک سیستم همگرای یادگیری مراقبت‌های بهداشتی تحقق می‌بخشد وشبکه‌های ارتباطی را میان آن‌ها تشکیل می‌دهد. این شبکه‌ها همان چیزی هستند که آن را “برنامه‌های یکپارچه‌سازی اکتشافات” می‌نامند.

تحقیقاتی که در مؤسسه‌ی اونتاریو انجام می‌شوند موضوعات زیر را شامل ‌می‌شوند:

  • فلج مغزی
  • افسردگی
  • اختلال صرع
  • اختلالات نورودژنراتیو-تحلیل عصبی
  • اختلالات تکاملی-رشد عصبی

کد-مغز (Brain-code)

OBI “برنامه‌های یکپارچه‌سازی تحقیقاتی” را مدیریت و حمایت مالی می‌کند. برنامه‌های پان-اونتاریو رویکرد متفاوتی را در تحقیقات دنبال می‌کند که بسیاری از رشته‌ها را پوشش داده و گروه‌های مختلفی از ذی‌نفعان از جمله محققان، پزشکان، شرکای صنعتی، بیماران و حامیان آنان را گرد هم می‌آورد. این برنامه‌ها انواع مختلفی از داده‌ها از جمله ژنتیکی، تصویربرداری، مولکولی و رفتاری را جمع‌آوری می‌کنند که بر روی پــلتفــرم اطلاعــاتی OBI (Brain-Code) در سطح پیشرفته ذخیره ‌می‌شوند. با ایجاد یک روش مشترک برای جمع‌آوری داده‌ها، ارزیابی‌های استاندارد شده اجازه می‌دهند که این داده‌ها در سراسر ایالت به اشتراک گذاشته شوند. محققان، ضمن گردآوری اطلاعات عمیق‌تری در مورد افراد مبتلا به اختلالات خاص، سعی می‌کنند علل ریشه‌ای انواع اختلالات را از زوایای متفاوتی بازبینی نمایند. این رویکرد بخشی از این سیستم در سطح ایالتی است؛ جایی که داده‌های بالینی و تحقیقاتی گردآوری شده و در فرمت قابل مقایسه‌ای نگهداری ‌می‌شوند و امکان تحقیق و کشف حقایق مربوط به اختلالات عصبی را فراهم می‌نماید. هرچند این رویکرد فرضیه‌محور است، با این وجود، تحقیقات مبتنی بر کنجکاوی و اکتشافات را نیز میسر می‌سازد.

همکاری بین المللی

مؤسسه‌ی ملی بهداشت و روان (NIMH) و OBI در سال 2015 وارد یک همکاری اطلاعاتی شدند.
این امر به دانشمندان هر دو سازمان اجازه می‌دهد تا به مجموعه داده‌های متنــــوع و گستــــــرده‌ای از تصویربرداری‌های رفتاری و مغزی و سایر داده‌های تحقیقاتی جهت مطالعه‌ی شباهت‌ها و تفاوت‌های افراد مبتلا به اختلال طیف اوتیسم و تعیین بیومارکرهای مربوط به تشخیص و درمان این بیماری دسترسی داشته باشند.

ایجاد زمینه‌ی مشارکت بین پژوهشگران و کارآفرینان

دکتر رون گنزالس، مدیر عامل شرکت اورتوس اپیلپسی تکنولوژی، به عنوان مسئول OBI تعیین شد. او از طریق برنامه‌ی تحقیقاتی EpLink OBI با دکتر پیتر کارلن و دکتر مایکل برگ که ایده‌ای برای توسعه‌ی سیستمی جهت تشخیص و توقف تشنج‌ها ارائه داده بود، آشنا شد. در زمینه‌ی برنامه‌ی کارآفرینی، دکتر گنزالس به عنوان یک کارآفرین تمام وقت جهت ارائه‌ی فرصت‌هایی برای توسعه‌ی کسب و کار، مشارکت و سرمایه‌گذاری انتخاب شد. در حال حاضر، شرکت اورتوس یک هدست را ساخته‌ است که به طور مداوم فعالیت تشنج را کنترل کرده و در آینده به طور بالقوه می‌تواند برای تحریک متوقف‌کننده‌ی تشنج مغز از آن استفاده شود.

کلینیک‌های مراقبت‌های اولیه‌ی حافظه

اونتاریو یکی از اولین مؤسساتی است که از آموزش پزشکان برای افزایش توانایی عملی آنان در مدیریت اختلالات حافظه حمایت می‌کند. این شرکت تا به امروز، از طریق برنامه‌های آموزشی، از 33 کلینیک همکاری مشترک مراقبت‌های اولیه‌ی حافظه در سراسر شهر اونتاریو حمایت کرده‌ است. پشتیبانی از این کلینیک‌های حافظه کمک می‌کند تا زمان انتظار کاهش یافته و کیفیت مراقبت‌های بیماران دمانسی در میان تیم‌های بهداشت خانواده، مراکز بهداشتی درمانی و سازمان‌های بهداشت خانواده افزایش یابد. در این حالت اکثر بیماران در طی یک ماه ترخیص ‌می‌شوند (در مقایسه با 6-12 ماه) و تنها 10درصد از بیماران برای درمان به متخصصان ویژه ارجاع داده ‌می‌شوند (در مقایسه با 82درصد).

عمومی کردن دانش مغز

الف) مغز، داستانی درونی
اونتاریو به عنوان اسپانسر علمی با مرکز علوم اونتاریو در برپایی نمایشگاه “مغز، داستان درونی” که از نوامبر 2014 تا مارس 2015 برپا شده‌ بود، همکاری کرد. این نمایشگاه دارای 164000 بازدید‌کننده از جمله ده‌ها هزار دانش آموز و معلم اونتاریو بود. همچنین این مؤسسه در این نمایشگاه مجموعه‌ی گسترده‌ای از برنامه‌ها و رویدادها را فراهم کرد که مملو از اطلاعاتی در مورد مغز و اختلالات مغز برای درک عموم مردم بود.
همچنین ویترینی از پدیده‌های علوم اعصاب در سطح جهانی و فناوری‌های جدید در حال پیشرفت جهت درک، تشخیص و درمان اختلالات مغزی توسط این مؤسسه ارائه شد.

ب)گفتگوهای عمومی OBI
مؤسسه‌ی اونتاریو در مجموع 11 جلسه‌ی سخنرانی عمومی را در زمینه‌ی دیدگاه‌های پژوهشی، بالینی و بیماری‌های مرتبط با اختلالات مغزی برگزار کرده است. این رویدادها بیش از 3500 نفر را به سوی خود جلب کرده، که 90درصد آنان پس از این رویدادها افزایش دانش خود را در این زمینه گزارش کرده‌اند. مؤسسه‌ی اونتاریو از طریق این گفتگوها، تعداد زیادی از سازمان‌های خیریه و ارگان‌های جامعه را نیز درگیر کرده است، که از این طریق فرصتی برای این گروه‌ها فراهم گردید تا از نزدیک با مردم دیدار کرده و با برنامه‌ها و خدمات آنان آشنا شوند.

مصاحبه با رئیس مؤسسه‌ی مغز اونتاریو

در سال 2015 مصاحبه‌ای با دونالد ستاس، بنیان‌گذار و رئیس شرکت اونتاریو و استاد دانشگاه تورنتو، در مورد اهداف اونتاریو انجام شد که در زیر آن را می‌خوانید:
چرا تحقیق در مورد مغز مهم است؟
مغز ما همه چیز ماست! به دو دلیل عمده مغز بسیار اهمیت دارد. اول اینکه کیفیت زندگی ما به کیفیت عملکرد مغزمان وابسته است و دوم اینکه هزینه‌هایی که اختلالات مغزی بر جامعه تحمیل می‌کنند، بسیار زیاد است.
چرا مؤسسه‌ی اوناریو تشکیل شد؟
مؤسسه‌ی اونتاریو تحقیقات بنیادی مغز را با درمان ادغام می‌کند. یعنی هم از تحقیقات برای درمان بیماران و هم از یافته‌های به دست آمده از بیماران برای کارهای تحقیقاتی استفاده می‌کند و این راهکاری است تا تحقیقات با سرعت بیشتری برای بیماران مفید واقع شود.
هدف شما چیست؟
هدف اصلی ما درمان بیماران است و تلاش می‌کنیم تا کیفیت زندگی بیماران و خانواده‌ی آن‌ها را ارتقا ء ببخشیم. اما اگر ما بتوانیم مکانیسم دقیق بیماری‌ها را بشناسیم می‌توانیم راهی برای جلوگیری از پیشرفت این بیماری‌ها در جامعه پیدا کنیم.

دونالد ستاس، بنیان‌گذار و رئیس شرکت اونتاریو:
ما خیلی بیشتر از قبل در مورد مغز می‌دانیم، اما آیا این کافیست؟ نه! ما هنوز راه درازی در پیش داریم و باید مغز را به خوبی بشناسیم تا بتوانیم اختلالات آن را درمان کنیم.

منبع: مجله مغز و شناخت، شماره 5، بهار 1397

0
سیناپس
توسعه دهنده وب

بدون محدودیت به هزاران محتوای طبقه بندی شده، مقاله، کتاب‌، دوره‌ آموزشی، رویداد، اخبار، نوآوری و دستاوردهای حوزه علوم شناختی دسترسی پیدا کنید و به بزرگترین شبکه علوم شناختی کشور بپیوندید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0