استرس، بیماران اسکیزوفرنیک را به شکل متفاوتی تحت تأثیر قرار می دهد

مطالعه ای نسبتاً جدید نشان داده که بیماران اسکیزوفرنیک پاسخ به استرس مختلفی دارند‌. محققان گزارش داده اند افراد دارای اسکیزوفرنیا، میزان آزادسازی دوپامین بیشتری در جسم مخطط شان و نه در کورتکس پره فرونتال دارند.

دکتر Christin schifani مسئول این مطالعه اذعان کرد: ما پاسخ به استرس را در بیماران اسکیزوفرنیا به طور اختلال گونه ای مشاهده کردیم، چیزی که در افراد نرمال یا دارای خطر ابتلا به سایکوز نمی بینیم. طبق گفته دکتر Romina mizrahi این پدیده خود می تواند فرصتی فراهم کند که بتوانیم از اسکیزوفرنیا پیشگیری به عمل آوریم.

در این مطالعه بر روی دو واسطه‌ی شیمیایی دوپامین و کورتیزول در مردم تحت استرس کار شده است. دوپامین نوروترانسمیتری است که سیگنال را از یک نورون به دیگری منتقل می کند. در این مطالعه تمرکز روی محل آزادسازی دوپامین در کورتکس پره فرونتال بوده، جایی که مسئول عملکردهای پیچیده از جمله تنظیم احساسات است. در مقابل کورتیزول یک هورمون است که از غده آدرنال آزاد شده و به مقابله با شرایط استرس زا کمک می کند. در افراد نرمال هر دوی این مواد در شرایط استرس زا افزایش می یابند‌. با این حال این ارتباط میان آزاد شدن دوپامین و کورتیزول در افراد اسکیزوفرنیک یافت نمی شود. طبق گفته دکتر Mizrahi “کورتیزول در این افراد هورمون عمده است و لذا سیستم تنظیم استرس در این افراد مختل است”.

مطالعه به این شکل انجام شد که ابتدا در شرایط بدون استرس و سپس در شرایط محدودیت زمانی و فیدبک‌ منفی زبانی، یک آزمون ریاضی از داوطلبان گرفته و هم زمان Pet-scan برای ردیابی دوپامین انجام شد. همچنین در هر دو مرحله بزاق شرکت کنندگان برای اندازه گیری کورتیزول جمع آوری گردید. ۱۴نفر با اسکیزوفرنیا،۱۴نفر با ریسک بالای سایکوز و ۱۲ نفر سالم در مطالعه شرکت کرده بودند.

دکتر Mizrahiگفت: افراد با ریسک بالای سایکوز و افرادی که اولین اپیزود سایکوز خود را تجربه کرده اند، آزادسازی افزاینده یا غیرعادی دوپامین در جسم مخطط داشتند و از آن جایی که کورتکس پره فرونتال در تنظیم آزاد سازی دوپامین از جسم مخطط نقش داشت، دانشمندان بر آن شدند که روی کورتکس پره فرونتال کار کنند. در کمال تعجب تفاوت چشم گیری در قسمت کورتکس ۳ گروه شرکت کننده مشاهده نشد. این قضیه حاکی از پیچیدگی سیستم های تنظیمی مغز در افراد با ریسک بالای سایکوز و اسکیزوفرنیا است.

برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0