استرس، دشمن سیستم ایمنی!

تارخ انتشار: ژانویه 08, 2019

در جدیدترین مطالعات، نوجوانانی که تحت تاثیر استرس مزمن در محیط‌های خانوادگی بودند، فشارخون‌های بالاتری داشتند و در برابر عفونت‌های باکتریایی ضعیف‌تر بودند.

محققان به کاوش در تکنیک‌های رفتاری نوجوانان در مقابله با استرس و تاثیر آن در پروسه‌های ایمنی و متابولیک پرداخته‌اند. این تکنیک‌ها شامل ارزیابی شناختی، سرکوب، و انکار می‌شود. ارزیابی شناختی بعنوان تحلیل محرک‌های منفی از دیدگاه مثبت تعریف می‌شود.
محققان به این نتیجه رسیدند که نوجوانانی که در مواجهه با استرس از ارزیابی شناختی استفاده می‌کردند، عملکرد متابولیکی بهتری داشتند. در مقابل نوجوانانی که از مکانیسم سرکوب استفاده می‌کردند، با احتمال بیشتری به التهاب سلول‌های ایمنی و درگیری‌های باکتریایی مبتلا می‌شدند.
این نتایج نشان می‌دهد که تکنیک‌های رفتاری نوجوانان برای مواجهه با استرس، تاثیر مستقیمی بر روی سلامت آن‌ها دارد.
البته مواجهه با استرس مداوم همیشه منجر به نتایج منفی نمی‌شود. به عبارت دیگر، می‌توان با آموزش تکنیک‌های کنترل احساسات انعطاف‌پذیری بیشتری در افراد ایجاد کرد. چون عدم مواجهه با استرس در زندگی نوجوانان امری غیر قابل انجام است.
در مطالعات گذشته به ارتباط بین مواجهه با استرس و افزایش بروز افسردگی، بیماری‌های خود‌ایمنی، و بیماری‌های قلبی-عروقی پرداخته‌اند، اما هیچ‌یک از این مطالعات علت افزایش بروز این بیماری‌ها را در این افراد مشخص نکرده‌ است. محققان دلیل احتمالی این امر را ناشی از تاثیرات تنظیمات احساسی میدانند.
برای روشن‌تر شدن چگونگی تاثیر تنظیم احساسی بر جنبه‌های مختلف سلامتی، محققین داده‌های ۲۶۱ نوجوان بین ۱۳ تا ۱۶ سال را گردآوری کردند. محققین از این نوجوانان درباره‌ی محیط خانواده و روابط آن‌ها با اطرافیان خود سوال کردند. همچنین شاخص‌های سلامتی و فشار خون این نوجوانان اندازه گرفته شد. برای سنجش سیستم ایمنی شرکت‌کنندگان، نمونه‌ی خون آن‌ها در مجاور محرک‌های باکتریایی قرار گرفت تا پاسخ سیستم ایمنی آن‌ها ارزیابی شود.
محققین به این نتیجه رسیدند که سیستم ایمنی نوجوانانی که در محیط‌های پراسترس خانوادگی زندگی می‌کردند و از مکانیسم سرکوب برای کنترل این ناملایمات استفاده می‌کردند، با احتمال بیشتری مواد التهابی ترشح می‌کند. در واقع سیستم ایمنی آن‌ها همیشه گوش به زنگ پاسخ به یک محرک احتمالی بوده است. درمقابل، نوجوانانی که از ارزیابی شناختی در مواجهه با استرس‌ها استفاده می‌کردند، فشار خون پائین‌تر و شاخص‌های سلامتی بهتری داشتند.
هرچند که برای نتایج قطعی‌تر، تحقیقات گسترده‌تری مورد نیاز است، اما می‌توان گفت که ارزیابی شناختی در مواجه با استرس مفید می‌باشد. برای مثال، در مواجه با استرس‌های خفیف این ارزیابی می‌تواند به سادگی در نظر گرفتن استرس بعنوان یک چالش یا یک فرصت برای رشد باشد.
محققان معتقدند تحقیقات بیشتری در زمینه‌ی تاثیر محیط خانواده در شکل‌گیری مکانیسم‌های تنظیم احساسات و تاثیر آن‌ها بر روی بروز بیماری‌های مزمن در طول زمان نیاز است.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0