استرس توانایی برنامه ریزی را کاهش می‌دهد

استرس مانع توانایی ما در برنامه ریزی و تصمیم گیری میشود: استرس در روند تصمیم گیری ما که بر اساس حافظه ما هستند تاثیر منفی دارد.

ما از حافظه خود نه تنها برای ارزیابی خود در گذشته بلکه ارزیابی خود برای تصمیم های پیش رو استفاده میکنیم. اما استرس می تواند توانایی شناختی مربوط به خاطرات را که از آن در بروز رفتارهای هدفمند که در حل سریع و کارآمد مشکلات استفاده میکنیم تحت تاثیر قرار دهد.

این پژوهش به همراه پژوهش پیشین نشان میدهد که چگونه افراد مختلف برای آینده برنامه ریزی میکنند.

محققان آزمایشی را طراحی کردند که در آن افراد در یک شهر مجازی باید مسیریابی میکردند و فعالیت مغزی آنها توسط fMRI و رفتار آنها ثبت میشد. بعد یادگیری مسیرهای مختلف در این شهر مجازی از آنها خواسته شد تا مسیر های مختلف را پیدا کنند.

برای ارزیابی تاثیر استرس بر افراد تنها به برخی از افراد شرکت کننده هشدار داده شد که ممکن است به آنها شوک الکتریکی خفیفی در حین آزمایش داده شود.

محققان متوجه شدند افرادی که دچار استرس شده بودند در مسیر یابی مبنی بر خاطره قبلی خود از مسیرهای شهر مجازی بدتر عمل کرده بودند نسبت به کسانی که استرس نداشتند.

نتایج تصویر برداری مغز شرکت کنندگان نشان داد که افرادی که دچار استرس شده بودند نسبت به سایر شرکت کنندگان به احتمال کمتری ناحیه هیپوکامپ آنها فعال بوده است، ناحیه ای از مغز که مسیرهای (مسیرهای شهر مجازی) موجود در خاطره را بررسی میکند. همچنین لوب پیشانی- آهیانه افراد یعنی همان ناحیه ای که به ما اجازه میدهد تا روند های عصبی هم راستا با اهداف ما باشند، در افرادی که دچار استرس شده اند کمتر فعال خواهند بود.

این مطالعات همچنین در افراد مسن بین ۶۵ تا ۸۰ سال نیز انجام شد و مشخص شد که استرس در تصمیم گیری و حافظه در افراد مسن نیز تاثیر منفی دارد.

این آزمایش به درک ما از این مسئله کمک خواهد کرد که وقایع استرس زا چه تاثیری بر افراد مسن مثل پدربزرگ و مادر بزرگ های ما دارد و این به ما میگوید که ما چگونه میتوانیم از آنها مراقبت کنیم و همچنین مراقبت از خود زمانی که پا به سن میگذاریم.

برای کسب اطلاعات بیشتر، اینجا را کلیک کنید.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0