استرس و کاهش حجم هیپوکمپ !

استرس و ضربه در سنین پایین با کاهش حجم هیپوکمپ در جوانی مرتبط است!

تاریخ انتشار: ژانویه 31, 2019

بر اساس گزارش دانشگاه وندربیلت که در developmental science چاپ شده، تجربیات پراسترس و تروماتیک که از تولد تا پنج‌سالگی رخ می‌دهند، با کاهش حجم هیپوکمپ در اوایل جوانی مرتبطند.
کاترین همفریز استادیار این دانشگاه می‌گوید: «شواهد نشان می‌دهد که شاید یک «دوره حساس» وجود دارد که در آن استرس با احتمال بیشتری توسعه هیپوکمپ را (که در حافظه، یادگیری و خلق‌و‌خو نقش دارد) تحت تاثیر قرار می‌دهد. با توجه به اینکه هیپوکامپ در پنج سال اول زندگی دستخوش تغییرات زیادی می‌شود، تجربیات پراسترس، حتی آنهایی که فرد آنها را به یاد نمی‌آورد، می‌توانند نقش ویژه‌ای در درک نحوه تکامل این ناحیه مغز داشته باشند».
در این تحقیق با 178 جوان مصاحبه شد و در آن بیش از 30 فاکتور همچون جدایی والدین، نقل مکان به محل دیگر، جدایی از یک فرد موردعلاقه، مرگ یا بیماری دوست یا فردی از خانواده، مشاهده خشونت یا قربانی آن بودن و… مورد پرسش قرار گرفتند.
همفریز اضافه می‌کند: «این تحقیق آسیب‌پذیری مغز در ابتدای زندگی را نشان می‌دهد. یافته‌های ما اهمیت بالینی ویژه‌ای دارند. چرا که هیپوکمپهای کوچکِ مورد بررسی با بیماریهای روانی متعاقب استرس‌ها، کاهش پاسخ به درمان‌های ضدافسردگی‌ و مشکلات حافظه مرتبط بوده‌اند».

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0