استفاده از تار مو برای تشخیص بیماری های ذهنی

از مو می‌توان برای تشخیص بهتر بیماری‌های ذهنی در نوجوانان استفاده شود.

امروزه امکان تشخیص بیماری‌هایی چون افسردگی از طریق اندازه‌گیری غلظت هورمون کورتیزول در مو افراد وجود دارد. این هورمون در مواقع استرس ترشح می‌شود. تا پیش از این از کورتیزول به عنوان عامل تشخیصی افسردگی به ندرت استفاده شده است. نه تنها میزان بالای این هورمون با ابتلا به افسردگی در ارتباط است بلکه میزان کم آن نیز باعث بروز اختلالات ذهنی و حتی افسردگی می‌شود. پس میزان متعادل آن میزان مناسب آن می‌باشد.

سطح کورتیزول موجود در مو ها:

از سطح کورتیزول موجود در موها می‌توان در تشخیص افسردگی و در سطح بالینی در نوجوانان و کودکان استفاده کرد. مطالعه دیگری نشان داده است که افرادی که مورد حمایت قرار میگیرند، مثلا در خانه، نشانه‌های افسردگی در آنها بهبود یافته است. برای مثال از افراد مبتلا به افسردگی خواسته شد که احساسات خود را در شرایط مختلف مبنی بر اینکه شکست در زندگی را چگونه تجربه کرده‌اند یا آیا مورد بی‌مهری و بی‌توجهی از طرف مردم قرار گرفته‌اند در پرسشنامه‌هایی تشزیح کنند. همچنین 3 سانتی متر از موی آنها برای نمونه‌برداری گرفته شد. این میزان مو سطح کورتیزولِ مربوط به سه ماه پیش را نشان میدهد.
محققین متوجه شدند که سطح بالا و پایین کورتیزول با نشانه‌های بیماری افسردگی ارتباط مستقیمی دارد. از آنجایی که بیشتر نوجوانان از بروز نشانه‌ها خودداری می‌کنند بدین وسیله میتوان بهتر به آنها کمک کرد. همچنین هزینه این نوع تشخیص مقرون به صرفه است و با حدود 35 دلار قابل انجام است. البته مطالعات بیشتری لازم خواهد بود تا در مورد میزان دقیق این هورمون اطمینان حاصل شود، به این معنی که چه موقع وجود میزان مشخصی از این هورمون ممکن است در بیمار موجب نگرانی باشد. از این روش نه تنها برای تشخیص بیماری بلکه برای رصد مراحل بهبود و درمان نیز میتوان استفاده کرد و بدین ترتیب میزان خودکشی این افراد را کاهش داد.

به منظور کسب اطلاعات بیشر، اینجا را کلیک کنید.

 

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0