استفاده از واقعیت مجازی برای شناسایی مناطق مرتبط با حافظه در مغز

واقعیت مجازی (virtual reality) به دانشمندان علوم اعصاب کمک می کند که نگرشی تازه نسبت به مناطق مختلفی از مغز که در حافظه نقش دارند پیدا کنند.

در مطالعه ای که در ١٨ ژانویه ٢.١٨ در مجله nature communication توسط “دیمسدیل-زاکر” دانش آموخته دانشگاه کالیفرنیا و همکارانش انجام شد از یک محیط واقعیت مجازی برای تمرین افراد استفاده شد سپس نشان داده شد که مناطق مختلفی از هیپوکمپ در انواع متفاوتی از حافظه فعال می شوند.

می دانیم که یک خاطره می تواند خاطره های مرتبط را به صحنه نمایش بیاورد.

ما حوادث خاص را همراه با متن ماجرایشان(یعنی زمان و مکان وقوع و اشخاص موجود در آن) به یاد می آوریم.

خاطره های مختلف می توانند متن یکسانی داشته باشند یعنی اطلاعاتی که بین چند خاطره مشترک است برای مثال اتفاقاتی که در یک مکان خاص رخ داده اند.

 

 

 

 

“دیمسدیل-زاکر” و پروفسور چاران رانگاناث به اینکه مغز چگونه تمام قطعات این خاطره ها را سرهم بندی می کند علاقمند شدند. آنها از fMRI برای ردیابی مناطقی از مغز خصوصا هیپوکمپ (ساختاری کوچک در وسط مغز) که حین یادآوری خاطرات فعال می شوند استفاده کردند. آنها برای این مطالعه از نرم افزار طراحی معماری برای ساختن خانه هایی در فضای مجازی سه بعدی استفاده کردند. افراد یک سری ویدیو هایی می دیدند که در آنها وارد یک خانه و سپس وارد خانه بعدی می شدند. در هر ویدئو، اشیاء مختلف درون خانه جای گذاری شده بودند. بنابراین افراد اشیاء را در دو چارچوب به خاطر می آورند. چارچوب ویدئو (حافظه رویدادی) و چارچوب خانه ها (حافظه فضایی).

در مرحله دوم مطالعه از افراد خواسته می شد تا اشیاء را به خاطر بیاورند و در این حین مغز آنها با fMRI اسکن می شد. افراد حین یادآوری اشیاء به ناگاه اطلاعات متن خاطره را به یاد می آوردند.

مناطق مختلفی از هیپوکمپ برای انواع متفاوتی از اطلاعات فعال می شد. ناحیه CA1 هیپوکمپ با اطلاعات مشترک متن خاطره ها مرتبط بود برای مثال اشیایی که در ویدئوها یکسان بودند. منطقه ی دیگر هیپوکمپ با اطلاعات متفاوت خاطره ها مرتبط بود.

“دیمسدیل-زاکر” می گوید: ” نکته هیجان انگیز آنجاست که احساس می شود که شما می توانید یک تجربه واحد را به یاد بیاورید اما هیپوکمپ همچنین درگیر مرتبط کردن تجارب مشترک است و شما برای به خاطر آوردن به هر دوی آنها نیازمندید

یک یافته جالب دیگر در این مطالعه این بود که هیپوکمپ که مسئول حافظه رویدادی است زمان و فضا را به هم مرتبط می کند در حالی که تفکر رایج این است که هیپوکمپ اطلاعات حافظه فضایی مثل اطلاعات مورد نیاز در مسیر یابی را کد می کند”

“دیمسدیل-زاکر” می گوید:

“واقعیت مجازی، انجام دادن آزمایش های کنترل شده روی حافظه رویدادی را امکان پذیر می کند که ما را در درک چگونگی شکل گیری، ذخیره و یادآوری خاطرات کمک می کند که در نهایت ما را به تشخیص و درمان بهتر اختلالات حافظه در سالمندی یا بیماری های تحلیل برنده ای مثل آلزایمر رهنمون می شود”

برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0