استفاده روزمره از بازی های ویدئویی خشن اثر طولانی مدتی بر روی پرخاشگری بزرگسالان ندارد!

محققان مؤسسه مکس پلانک و دانشگاه بالینی هامبورگ-اپندورف آلمان می‌گویند، انجام بازی های ویدیویی اکشن و ماجرایی خشن برای دوره طولانی بزرگسالان را پرخاشگر نمی‌کند. یک تحقیق جدید به رهبری سیمون کان اثر بلند مدت بازی ویدیویی خشن را بر روی سطح پرخاشگری بررسی کرد و این شرایط را با بازی های شبیه‌ساز شرایط زندگی و بازی نکردن به طور کلی، مقایسه کرد. این تحقیق در نشریه molecular psychiatry چاپ شده‌است.

تحقیقات تجربی قبلی نشان داده بودند که چند دقیقه بازی خشن می‌تواند سطح خشونت و تمایل به کمک به دیگران را تحت تأثیر قرار دارد. گرچه دلایلی وجود دارد که نشان می‌دهد این اثرات عمدتاً در نتیجه‌ی قرار گرفتن در معرض محرکی خاص و عواقب پس از آن است که بخشی از این مطالعه را تشکیل می‌دهد.

این تحقیق در این زمینه پیشگام است زیرا اولین تحقیقی است که اثرات بلند مدت بازی‌های ویدیویی خشن را بررسی می‌کند.

 

 

 

 

77 شرکت کننده به سه گروه تقسیم شدند. 25 نفر اول بازی خشنِ GTA V را به مدت دو ماه انجام دادند. گروه 24 نفره SIMS 3 ( یک بازی شبیه ساز زندگی) را هر روز به مدت دو ماه بازی کردند، در حالی که گروه 28 نفره آخر در این دو ماه هیچ بازی ای انجام ندادند.

قبل و بعد از دوره دو ماهه، کان و تیمش سطح پرخاشگری و حس همدردی، مهارت‌های بین فردی، رفتارهای تکانه‌ای، اضطراب، خلق و خوی و عملکردهای اجرایی شرکت کنندگان را یادداشت کردند. این ویژگی‌ها با استفاده از پرسشنامه‌ها و ارزیابی رفتار با استفاده از کامپیوتر مورد بررسی قرار گرفتند.

محققان تغییرات قابل توجهی در متغیرهای مورد بررسی، خصوصاً در پرخاشگری در سه گروه، مشاهده نکردند. فقط سه تا از 208 تست آماری نشان دادند که این بازی ها رفتار خشن را زیاد می‌کند، که البته این نتایج تصادفی قلمداد می‌شوند.

دو ماه پس از توقف انجام بازی‌های کامپیوتری، هنوز تفاوتی در سطح پرخاشگری وجود نداشتن. این مسئله برای ویژگی های دیگر که در بالا نیز ذکر شد، صدق می‌کرد.

کان توضیح می‌دهد: “ما تأثیری منفی در پاسخ به بازی های ویدیویی خشن مشاهده نکردیم. این مسئله که ما ابعاد مختلفی را بررسی کردیم و در هیچ یک از آنها تأثیری مشاهده نکردیم، نشان می‌دهد تحقیق کنونی جامع‌ترین تحقیق در این زمینه است.”

نتایج تحقیق شواهد قدرتمندی بر علیه این تصور که در مورد نقش منفی بازی های خشن در بزرگسالان وجود دارد، نشان می‌دهد. کان امیدوار است که این تحقیق دیدگاه واقع‌بینانه‌تری در مورد تأثیر بازی های ویدیویی بر روی زندگی واقعی بهترین دانشمندان بدهد و همچنین این بررسی ها روی کودکان نیز انجام شوند.

کان اضافه کرد:”انجمن روان‌شناختی آمریکا اخیراً شواهد قبلی در مورد بازی های ویدیویی خشن که از آنها تحت عنوان ریسک فاکتور برای اثرات سوء و افزایش خشونت یاد می‌شود، خلاصه کرده است. شواهد این تحقیق به وضوح با این نتیجه گیری در تضاد است.”

برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0