اسکیزوفرنی یعنی درکی متفاوت!

افراد مبتلا به اسکیزوفرنی احساسات را متفاوت با دیگران تجربه میکنند.

تاریخ انتشار: فوریه 09, 2019

تصاویر رنگی از بدن انسان به محققان دانشگاه Vanderbilt کمک کرده‌اند تا بفهمند انسانها چگونه عواطف مختلف را تجربه می‌کنند و چگونه این پروسه در افراد مبتلا به اسکیزوفرنی تغییر می‌کند.
سوهی گروسا و لنی جی.تورگروسا افراد دچار اسکیزوفرنی را با شرکت‌کنندگان معمولی مقایسه کردند. از هر کدام سوالاتی پرسیدند و پاسخ فیزیکی یک احساس را در «نقشه بدن» ثبت کردند. سپس با استفاده از رنگ‌آمیزی کامپیوتری مشخص کردند که هر کدام از احساسات ( مثلا خشم یا افسردگی ) در کجای بدنِ شرکت کننده احساس می‌شود.
در گروه کنترل 13 الگوی واضح برای هر 13 احساس مورد بررسی وجود داشت. در هر الگو قسمتهایی از بدن برانگیخته و بخشهایی نیز دچار کاهش انرژی می‌شدند. با این حال، در افراد اسکیزوفرنیک یک کاهش عمومی در احساساتِ کل بدن در هنگام پاسخ به تمام عواطف وجود داشت. به عبارتی در مواجهه‌ با عواطف مختلف، نقشه بدن فرد اسکیزوفرنیک دچار تفاوت خاصی نمی‌شد. بنابراین احتمالا این فراد در شناسایی و بیان احساساتشان یا فهمیدن احساسات دیگران دچار مشکلند.
تورگروسا می‌گوید: «نتیجه این تحقیق به ما کمک می‌کند بفهمیم چرا افراد دچار اسکیزوفرنی در تعامل با دیگران با مشکل مواجهند. در حال حاضر ما می‌توانیم به آنها کمک کنیم تا از این وقایع فیزیولوژیکی که درون آنها رخ می‌دهد برای پردازش احساساتشان استفاده کنند».

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0