اسکیزوفرنی و اوتیسم ویژگی های مشترکی دارند!

یک تحقیق جدید صفات اوتیستیک و اسکیزوفرنی را در جمعیت عمومی، نه در کسانی که قبلاً تشخیص داده شده است این اختلال ها را دارند، اندازه گیری کرده است. نتایج این تحقیق نشان دهنده همپوشانی قابل توجهی بین صفات مرتبط با این دو اختلال است. محققان می گویند مردم در جمعیت عمومی در ارتباط با ویژگی های اوتیستیک و اسکیزوفرنی می توانند به هشت زیر-گروه طبقه بندی شوند.

طبق این تحقیق که نتایج آن در تحقیقات روانپزشکی منتشر شده است، افراد با عملکرد بالا به طور تصادفی و از جمعیت عمومی، به منظور بررسی ویژگی های اوتیستیک و اسکیزوفرنی مطالعه شدند به جای آنکه از افرادی استفاده شود که قبلاً اختلال آنها تشخیص داده شده است.

یافته ها ارتباط بین اوتیسم و اسکیزوفرنی را در سه گروه از هشت زیر-گروهی که مجموعه ای از اختلالات اجتماعی و ارتباطی دارند (این اختلالات هم در اوتیسم و هم اسکیزوفرنی دیده می شوند)، تأیید می کنند.

 

 

 

 

دکتر تالیتا فورد پژوهشگر ارشد این مطالعه، می گوید که یافته ها نه تنها نشان می دهد که مشکلات اجتماعی و ارتباطی این دو اختلال را به هم مرتبط می کنند، بلکه این دو اختلال می توانند با هم بروز کنند.

دکتر فورد می گوید: “اوتیسم و اسکیزوتایپی شرایطی طیفی هستند، به این معنی که علائم با توجه به شرایط مختلف با درجه های مختلفی در جمعیت عمومی به عنوان صفات دیده می شوند. ”

” ما قبلاً نشان داده ایم که برخی از این علائم مانند مشکل در برقراری ارتباط در افراد مختلف مشابه هستند، در حالی که علائم دیگری از جمله تمرکز بسیار زیاد در برخی علایق خاص یا جزئیات (صفات اوتیستیک) و تمایل به توهمات و افکار پوچ (صفات اسکیزوپاتی) در افراد مختلف متفاوت هستند. ”

محققان با استفاده از نتایج یک پرسشنامه اوتیسم- اسکیزوتایپی از 1678 بزرگسال بین سنین 40-18 سال دریافتند که شرکت کنندگان می توانند به هشت زیر-گروه از اختلالات روانی و اجتماعی تقسیم شوند که این ها شامل: اختلالات شدید، متوسط و خفیف روانی- اجتماعی; اختلالات شدید، متوسط و خفیف اوتیسم-اسکیزوتایپی؛ روانپریشی شدید و اسکیزوتایپی متوسط هستند.

دکتر فورد می گوید: “ما به دنبال این بودیم که ببینیم آیا مردم در جمعیت عمومی براساس ترکیب منحصر به فردی که از صفات اوتیستیک و اسکیزوتایپی دارند می توانند گروه بندی شوند، به این امید که تحقیقات بیشتری در این زمینه انجام شود تا بفهمیم که آیا این گروه ها یا دسته ها در جمعیت های بالینی دیده می شوند یا خیر، یا آیا ویژگی های خاصی در مغز یا نشانگرهای ژنتیکی خود دارند.

“سه گروه از هشت گروه نشان داده اند که درجه خفیف، متوسط و شدیدی از مجموعه اختلالات اجتماعی و ارتباطی دارند که در طیف اوتیسم و اسکیزوتایپی دیده می شود، که این نشان می دهد که اختلالات اجتماعی و ارتباطی در شرایط مختلف اوتیسم و اسکیزوتایپی به یکدیگر مرتبط هستند.

“ما همچنین گروه هایی را با درجات خفیف، متوسط و شدید از مجموعه ویژگی های اوتیستیک و اسکیزوتایپ مشاهده کردیم که نشان می دهد که شرایط مختلف اوتیستیک و اسکیزوتایپ می توانند همزمان اتفاق بیفتند.”

در تحقیقات قبلی، دکتر فورد و همکارانش متوجه شدند افرادی که دچار اختلالات اجتماعی می شوند، مغز آنها پاسخ هایی شبیه به کسانی که مبتلا به اسکیزوفرنی و اوتیسم هستند از خود بروز می دهد.

دکتر فورد می گوید مطالعه واکنش های مغزی مرتبط با رفتارها در شرایط بالینی، مانند اوتیسم و اسکیزوفرنی، درک ارتباط بین این دو (اوتیسم و اسکیزوفرنی) را بهبود می بخشد و اجازه می دهد شیوه های تشخیصی و درمانی ارتقا یابند.

او می گوید: “امیدوارم تحقیق هایی مانند این بتوانند به برخی از محدودیت های شیوه های تشخیصی فعلی که هدف آن دسته بندی و درمان بیماران تحت این فرض است که شرایط مختلف اوتیسم و اسکیزوفرنی نسبتاً مستقل هستند، کمک کنند.”

“یافته های مطالعه ما نشان می دهد که بین شرایط مختلف اوتیسم و اسکیزوفرنی و احتمالاً برخی دیگر از اختلالات همپوشانی قابل توجهی وجود دارد، بنابراین مدل فعلی بعید است که بتواند تمام نیازهای یک بیمار را در بر بگیرد.”

برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0