اسید صفراوی دشمن اعتیاد!

مطالعات اخیر در دانشگاه vanderbilt بیرمنگام نشان می دهد که اسید های صفراوی تمایل به کوکائین را کاهش می دهد. تحقیق بر روی مسیر اثرگذاری اسیدهای صفراوی در مغز کشف روشی جدید برای درمان سوء مصرف کوکائین را ممکن می سازد.

محققان این دانشگاه به مدت طولانی تغییرات متابولیک بدن را در جراحی شکم جهت کاهش وزن بررسی کردند. در این بیماران پس از جراحی تغییرات چشمگیری در میزان گلوکز و … دیده شد‌. دکتر flynn می گوید: در این جراحی مشاهده شد که اسیدهای صفراوی افزایش یافته، بر مرکز پاداش مغز اثر گداشته و تمایل فرد به غذاهای پرچرب را کاهش می دهد. این مشاهده نقطه عطفی جهت یافتن درمان برای کاهش مصرف مواد مخدر است. در این جراحی علاوه بر کاهش سایز معده، نقطه ورود مجرای صفراوی به روده نیز تغییر کرده و پایین تر می آید. این تغییر گردش اسید صفراوی در بدن را افزایش می دهد.

جهت مطالعه بیشتر دانشمندان آزمایشی بر روی موش طراحی کردند. در این آزمایش کیسه صفرای موش مستقیماً به انتهای روده باریک وصل می شود.علاوه بر کاهش وزن و کم شدن اشتها و افزایش تحمل گلوکز مشاهده شد که در این موش ها میزان تأثیر کوکائین در افزایش دوپامین مغز نیز کاهش می یابد.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0