اعتیاد به بازی آنلاین و تاثیر متفاوت آن در مغز مردان و زنان

تاریخ انتشار: دسامبر 21, 2018

اختلال اعتیاد به بازی‌های اینترنتی (IGD) شرایطی است که در آن فرد به بازی‌های اینترنتی اعتیاد پیدا میکند. افراد با IGD اغلب از اختلال یا ناراحتی قابل توجهی رنج می‌برند که ممکن است اثرات منفی در زندگی، محل کار، مدرسه و یا در روابط آنها داشته باشد؛ آن هم به دلیل زمان زیادی که صرف بازی می‌کنند. همچنین این افراد زمانیکه بازی نمی‌کنند نشانه‌هایی شبیه به افراد معتادی دارند که در حال ترک مواد هستند.
در حالی که برخی شواهدی وجود دارد که IGD بیشتر در میان مردان شایع است، تحقیقات کمی تفاوت در ساختار و عملکرد مغز مردان و زنان مبتلا به این اختلال را بررسی کرده‌اند.
این نتایج تفاوت‌های کلیدی میان مردان و زنان مبتلا به IGD را روشن می‌کند. مردان مبتلا به IGD تغییرات عملکرد مغزی را در سطح منطقه‌ای و شبکه‌ای نشان دادند. به طور خاص، آنها فعالیت مغزی کمتری در چین‌خوردگی‌های جلوی پیشانی داشتند. این منطقه از مغز، لوب پیشانی افقی، برای کنترل تکانه‌های عصبی مهم است و در نتیجه ممکن است این فعالیت کمتر در مردان با تکانشگری بالاتری در آن‌ها همراه باشد. زنان با IGD هیچ کدام از این تغییرات مغزی را نشان نمی‌دهند.
در نتیجه مردان در مقایسه با زنان میزان کنترل تکانه‌های عصبی کمتری را نشان داده‌اند. با توجه به نقش مهارکنندگی این کنترل در شروع عوارض IGD، مردان جوان ممکن است نسبت به زنان، این اختلال را بیشتر تجربه کنند.
این تحقیق مجموعه اطلاعات رو به رشدی را به منابع اطلاعاتی مرتبط با مشکلات رفتاری مرتبط با IGD و اختلالات سوءمصرف مواد مخدر اضافه کرده است.
طبق گفته محقق این پروژه: «من فکر می‌کنم تحقیقات آینده باید با استفاده از MRI عملکردی، fMRI، بر روی شناسایی عوامل حساس مغز که در ارتباط با پیشرفت اختلال IGD هستند، تمرکز کنند».

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0