افراد بهتر نام‌ها را به یاد می‌آورند تا چهره آدم‌ها را

افراد بهتر نام‌ها را به یاد می‌آورند تا چهره آدم‌ها را.

تاریخ انتشار: نوامبر 23, 2018

اعتقاد عمومی این است که ما در یادآوری چهره‌ها نسبت به نام‌ها بهتریم، ولی محققان گزارش می‌دهند که در واقع به یاد آوردن نام یک فرد نسبت به چهره‌اش راحت‌تر است.
محققان آزمایشی طراحی کردند که در آن افراد با چهره‌ها و نام‌های ناآشنا روبرو می‌شدند. چهره‌ها و نام‌هایی که باید بعدا آنها را در آزمایش بعدی که سخت‌تر شده بود با یادآوری تشخیص دهند. روند آزمایش دوم اینگونه بود که چهره‌ها با تغییراتی جزئی در رنگ آنها و تغییر مدل مو ظاهر می‌شدند و اسم‌ها نیز با تغییراتی در فرمت نوشتاری و اندازه نوشتاری‌شان پدیدار می‌شدند.
به طور متوسط شرکت‌کنندگان 73٪ از چهره‌ها را زمانی که همان عکس اولیه را نشان می‌دهند و 64٪ عکس تغییریافته را تشخیص دادند. ولی شرکت‌کنندگان 85٪ از اسامی ارائه شده را در شکل اولیه آن‌ها و 83٪ را در فونت‌ها و اندازه‌های مختلف شناسایی کردند.
هنگامی که محققان چهره‌ها و اسامی افراد معروف را به شرکت‌کنندگان نشان دادند، آن‌ها نمره نسبتا متعادلی را به دست آوردند به طوری که یادآوری چهره‌ها کمی بیشتر یا کمتر از همان تعداد یادآوریِ نام‌ بود.
نتایج نشان می‌دهد که ما به خصوص در شناخت چهره‌های ناشناخته بسیار بد هستیم، همچنین باید گفت در تشخیص چهره‌ها و نام‌هایی که قبلا با آن‌ها روبرو بوده‌ایم، نام‌ها را نسبت به چهره‌ها بهتر به یاد می‌آوریم.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0