افزایش سرعت هوش مصنوعی با اختراع مدارهای مغز محور

مغز ما توانایی تجزیه و تحلیل دریایی از اطلاعات را در خود دارد و محققین در پی ساخت کامپیوترهایی در سطح مغز انسان می باشند. در مسیر تحقق این هدف، ما امروزه به مرحله ساخت هوش مصنوعی و یادگیری الگوریتم ها از طریق نورون های مجازی رسیده ام؛ شبکه عصبی.

اخیراً یک تیم مهندسی در پی تحقیقاتی ما را یک قدم به ساخت کامپیوترهای شبه انسان نزدیک تر کرده است؛ در این پروژه مهندسین به ساخت شبکه های عصبی مادی دست زده اند که در آن مدارهایی به شکل نورون های مغز طراحی شده. هنگامی که این وسیله با الگوریتم های هوش مصنوعی تست شد، دیده شد که عملکرد این شبکه مانند شبکه های عصبی مورد استفاده حال حاضر می باشد. با این تفاوت که ۱۰۰ برابر کمتر انرژی مصرف می کند! اگر این مدارهای جدید جایگاه خود را در مطالعات پیدا کنند، محققین قادر خواهند بود که با انرژی کمتر، محاسبات بسیار بیشتری را انجام دهند.

الگوریتم های “شبکه عصبی” و زبان تراشه های کامپیوتری دو زبان متفاوت می باشد و در نتیجه در نهایت عملکرد و تعاملشان با یکدیگر کند است. اما در این سیستم جدید،سخت افزاز و نرم افزار جوری طراحی شده اند که کاملاً با هم کار کنند. بنابر این سیستم هوش مصنوعی جدید، بدون افت دقت، بسیار سریع تر از رقبای دیگرش کار می کند. البته این اولین بار نیست که محققین در پی ساخت شبکه های عصبی فیزیکی بوده اند و در گذشته نیز نمونه های مشابه ساخته شده. اما این نمونه ها معمولاً سرعتی کمتر از نوع مجازی داشته اند. تفاوتی که در نسخه آخر ایجاد شده، دخیل کردن دو نوع جدید شبه نورون می باشد. که یک نوع مخصوص انجام سریع محاسبات و نوع دیگر، مخصوص حافظه بلند مدت طراحی شده است.

اینکه بگوییم برای رسیدن به آگاهی و اختیار در هوش مصنوعی، نیازمند بازسازی کامل مغز انسان هستیم، شاید صحیح نباشد. چرا که هنوز وجوه مختلفی از مغز انسان، برای بشریت ناشناخته است. حتی شاید‌ عملکردهایی از مغز وجود داشته باشد که برای یک کامپیوتر کاملاً بی استفاده باشد. ولی با این حال محققین بسیاری از عملکردهای مهمتر مغز را یاد گرفته و بر روی کامپیوترها پیاده کرده اند. به این وسیله توانسته اند که در زمینه هوش مصنوعی پیشرفت های چشمگیری داشته باشند، بدون اینکه نیازمند به ساخت تمام مغز باشند.

همینطور که علم سالانه پیشرفت می کند، این صرفه جویی بزرگ در مصرف انرژی، می تواند به ما کمک کند که بدون اینکه آسیب بزرگی به منابع طبیعی و محیط زیست بزنیم، سوال های بزرگ تری را پاسخ دهیم.

برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0