افسردگی و یک تئوری جدید!

تئوری جدیدی مطرح شده که احتمالاً علت افسردگی را توضیح داده و راه های درمانی آن را بهبود می بخشد. حیطه جدیدی از مطالعات در مورد افسردگی اختلال عملکرد در میتوکندری (منبع اصلی تولید انرژی در سلول) را به عنوان علت افسردگی پیشنهاد می کند.

افسردگی یک اختلال شایع با بیش از ۲۰ درصد شیوع در جامعه است. طبق گفته دکتر Dr. Lisa E. Kalynchuk عموماً تصور می شود که اختلال تعادل شیمیایی موادی چون سروتونین در مغز مسئول این بیماری باشد و عمده مطالعات در مورد افسردگی نیز بر این اساس انجام می شوند ولی از آنجایی که داروهای ضد افسردگی مرتبط با سروتونین پس از چندین هفته اثر می کنند به نظر بعید می رسد که سروتونین در این‌ میان نقش اصلی را بازی کند. علاوه بر شروع اثر دیرهنگام، میزان عوارض بالا و تأثیر فقط بر نیمی از بیماران از سایر نقیصه های این دارو هاست.

تیم تحقیقاتی حاضر لازم دانسته که قبل از ادامه تولید داروهای ضد افسردگی قبلی در ابتدا به پاتولوژی سلولی افسردگی پی ببرد. بدین منظور تمرکز مطالعه بر میتوکندری است که هم منبع تولید انرژی سلول های مغزی است و هم به تنظیم فعالیت مغزی کمک می کند.

طبق گفته Dr. Lisa E. Kalynchuk مدل های حیوانی نشان دادند که افسردگی با کاهش تولید سلول های جدید در هیپوکامپ در ارتباط است؛ ناحیه ای که در تنظیم عواطف خلق شناخت و استرس نقش دارد. لذا به نظر می رسد ارتباطی میان افسردگی و عدم بازسازی سلول ها وجود داشته باشد و چون این فرآیند بازسازی نیاز به انرژی دارد ما مشکوکیم به این که اختلال در میتوکندری مسئول اصلی افسردگی است. اگر این گونه باشد داروهای جدید باید در جهت نرمال سازی فعالیت میتوکندری عمل کنند. طبق نظر دکتر Dr. Lisa E. Kalynchuk این رویکرد کاملاً جدید است و سبب گشودن افق های جدیدی در زمینه داروهای ضد افسردگی موثرتر خواهد شد.

برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0