انتقام!

دوست دارید چگونه انتقام بگیرید؟!

تاریخ انتشار: آوریل 18, 2019

دوست دارید انتقام کوچکی را در اسرع وقت بگیرید یا برای گرفتن انتقام خیلی بزرگ تا زمان میسر شدن آن به انتظار بنشینید؟ مطالعات جدید تصویربرداری مغز این نکته را روشن کرده‌ است که مردم چه زمانی را برای گرفتن انتقام انتخاب می‌کنند.
برخی سرد را دوست دارند و برخی گرم را! این ضرب‌المثل ناظر بر سلایق مختلف انسان‌ها در انتخاب غذا، علاقه به فصل‌ها و علاقه به آب‌وهوا است. اما شاید برای سلیقه آنها در خصوص گرفتن انتقام نیز به کار بیاید.
مطالعاتی که بر روی خشونت و انتقام انجام گرفته‌است انسان‌ها را به دو دسته تقسیم می‌کند. برخی طرفدار گرفتن انتقام داغ هستند؛ مثل افرادی که وقتی از جانب کسی مورد ظلم قرار می‌گیرند با مشت به دهان طرف می‌کوبند! و برخی نیز طرفدار انتقام سرد و زمانبر هستند؛ مثل کارمندی که سالها برای اخراج رئیس ظالم و سوءاستفاده‌گر خود صبر می‌نماید.
برای اینکه مشخص شود انسانها معمولا کدام روش را انتخاب می‌کنند، مطالعهای بر روی 61 دانشجو انجام پذیرفت. این دانشجوها وارد تونل دستگاه fMRI می‌شدند و همزمان در یک شرایط تنش‌زا قرار می‌گرفتند. آن‌ها میتوانستند جهت دفاع از خود دو انتخاب داشته باشند. یک اینکه با تفنگی از جنس صوت با شدت 75 دسیبل در همان لحظه به فرد مهاجم شلیک کنند و یا اینکه یک ساعت بعد شلیکی قویتر با قدرت 105 دسیبل انجام دهند. چنین مطالعه‌ای یادآور مطالعاتی است که قبلاً در خصوص پاداش بر روی انسان‌ها انجام شده بود. در طی آن مطالعات انسان‌ها پاداش‌های کوچکتری که سریعتر به آنها پرداخت می‌شد را به پاداش‌های بزرگتر که با تاخیر پرداخت می‌شد ترجیح میدادند. حتماً نام تست مارشملو( Stanford marshmallow experiment‎) به گوشتان خورده است. طی این تست والتر میشل به کودکان یک مارشملو میداد و به آنها میگفت که اگر مارشملو را نخورند تا 10 دقیقه بعد یک مارشملوی دیگر جایزه خواهند گرفت. بعداً مشخص شد که کودکانی که مارشملو را به انتظار دریافت مارشملوی بعدی نخورده‌اند توان بیشتری در کنترل خود و تکانه‌هایی که به آنها وارد می‌شود، دارند. نتایج مطالعه‌ای که راجع به انتقام از آن سخن گفتیم نیز مشابه مطالعات پاداش بود. اکثر شرکت‌کنندگان انتقام ضعیف‌تر ولی سریعتر را به انتقام شدیدتر اما با تأخیر ترجیح دادند.
این مطالعه بار دیگر این فرض را که انتقام گرفتن نوعی پاداش است، تقویت کرد. هم در دریافت پاداش و هم در گرفتن انتقام، نواحی مشابه‌ای از قشر پره‌فرونتال مغز فعال می‌شود تا ارزش پاداش یا انتقام را بسنجد!

منبع: Psychology Today

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0