انسان یا کامپیوتر؟! کدام یک چهره‌ها را زودتر میشناسد؟!

مقایسه‌ توانایی انسان و کامپیوتر در شناسایی چهره افراد

تاریخ انتشار: دسامبر 12, 2018

محققان با آزمایش‌های متعدد توانایی شناسایی چهره افراد را در هوش مصنوعی و انسان‌ها مقایسه کرده‌اند. درواقع آن‌ها به‌دنبال بررسی این مسئله بودند که آیا متخصصینِ چهره‌نگاریِ دادگاهی و افراد با مهارت‌های شناختیِ ذاتی عملکرد بهتری نسبت به الگوریتم‌های کامپیوتری در شناسایی چهره دارند یا خیر. آن‌ها به این نتیجه رسیدند که الگوریتم‌های کامپیوتری و انسان‌ها دقت یکسانی در شناسایی صورت افراد دارند. هرچند این آزمایش‌ها نشان داد که هوش انسان‌ها با استفاده از تکنولوژی می‌تواند سبب افزایش دقت نتایج چهره‌نگاری شود.
شناسایی دقیق صورت افراد توسط چهره‌نگاری اهمیتی اساسی در کمک به پیشرفت تحقیقات جنایی و جلوگیری از ناعدالتی دارد. هرچند که تکنولوژی کامپیوتری چهره‌نگاری به طور روز افزونی در حال پیشرفت می‌باشد، اما تصمیم‌گیری نهایی مبنی بر تطابق صورت افراد در شرایط امنیتی و جنایی برعهده نیروهای انسانی می‌باشد.
برای نخستین بار، مطالعه‌ای گسترده در زمینه‌ «انسان مقابل ماشین» انجام شد تا محاسن و معایب هر دو را در شناسایی چهره بررسی کنند.
باور بر این است که متخصصین چهره‌نگاری اجتماعی در زمنیه‌ شناسایی صورت افراد بهترین می‌باشند و به‌طور معمول تصمیمات آن‌ها در دادگاه‌ها بعنوان مدرک استفاده می‌شود. برخلاف این متخصصین که برای این کار آموزش دیده‌ و تربیت شده‌اند، عده‌ای نیز به طور ذاتی استعداد شناسایی صورت افراد مختلف را دارا می‌باشند.
اما سوال اصلی این است که آیا آخرین پیشرفت‌های کامپیوتری می‌توانند از رقبای انسانی خود در شناسایی چهره سبقت بگیرند؟
نتایج تحقیقات گسترده انجام‌شده بسیار غیرمنتظره می‌باشد. با وجود گام‌های بلند در پیشرفت تکنولوژی چهره‌نگاری، الگوریتم‌های کامپیوتری با دقت نسبتا یکسانی نسبت به متخصصین چهره‌نگاری عمل می‌کنند. همچنین تفاوت قابل ملاحظه‌ای بین متخصصین چهره‌نگاری و افراد با استعداد ذاتی شناسایی چهره دیده‌ نشد. البته هر دو گروه نسبت به جمعیت گروه کنترل، شامل متخصصین انگشت‌نگاری و دانش‌جویان، عملکرد بهتری داشتند.
مهم‌ترین یافته این تحقیق این مسئله می‌باشد که استفاده‌ از نیروی انسانی و هوش مصنوعی در کنار هم سبب افزایش قابل ملاحظه‌ای در دقت چهره‌نگاری می‌شود.
این مطالعه بصورت جهانی در هر پنج قاره انجام شد تا توانایی متخصصین چهره‌نگاری در سرتاسر دنیا را با هم مقایسه کند. همان‌طور که قبلا ذکر شد افراد با توانایی ذاتی در شناسایی چهره نیز وارد مطالعه گردیدند. تمام افراد مطالعه با ۲۰ جفت تصویر چالش‌برانگیز آزمایش شدند. نتایج ارزیابی این افراد و داده‌های کامپیوتری در جداولی در مقاله مورد نظر چاپ شد. اهمیت این امر در حساسیت چهره‌نگاری و نتایج حاصل از آن می‌باشد. محققان این مطالعه پیشنهاد می‌کنند که بیشترین دقت تشخیصی با همکاری همزمان نیروی انسانی و الگوریتم‌های جدید کامپیوتری به دست می‌آید. به این معنی که انسان‌ها لزوما در همه‌ موارد نیاز به رقابت با هوش مصنوعی ندارند، بلکه بهترین نتایج با ادغام این دو در هم بدست می‌‌آید.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0