اولویت‌بندی مغز برای ذخیره خاطرات!

مغز در هنگام ذخیره خاطرات برای تجارب باارزش اولویت بیشتری قائل است.

تاریخ انتشار: دسامبر 21, 2018

حافظه ما یک تصویر دقیق از تجربیات ما نیست. ما نمی‌توانیم همه چیز را به خاطر بسپاریم، در نتیجه مغز این مشکل را با فیلتر کردن خودبه‌خودی تجربیاتمان حل می‌کند، به طوری که خاطراتی که حامل اطلاعات مهمی هستند و در تصمیم‌گیری‌های آینده ما مفید واقع می‌شوند، حفظ شده و اجازه حذف شدن به بقیه خاطرات داده می‌شود.
اولویت‌بندی خاطرات بر اساس ارزشمندی آن‌ها و سپس تحکیمشان در حافظه نیاز به زمان دارد. یافته‌های محققان نشان می‌دهدکه رخداد یک خاطره‌ بلافاصله پس از اتفاقی ارزشمند برای مغز، برای مثال به خاطر سپردن قسمتی از یک هزارتو بلافاصله بعد از پاداشی نقدی، همان عملکرد را در به یاد سپرده شدن آن خاطره دارد که به مدت طولانی خوابیدن در تحکیم خاطرات در حافظه دارد. این دو مشترکاً برای تنظیم زمان‌بندی و تعیین ترتیب اتفاق افتادن خاطرات و شکل دادن حافظه موثرند.
این موضوع برای محققان غیرمنتظره بود وقتی دریافتند که خاطرات بلافاصله پس از آزمایش در حافظه ثبت نمی‌شوند، بلکه باید ابتدا از فیلتر اولویت‌بندی بر اساس ارزشمندی در مغز عبور کنند. تجربیات ما برحسب معنی‌دار بودن برای مغز فیلتر می‌شوند و مغز برای این اولویت‌بندی‌ها نیاز به زمان دارد.
طبق گفته محققین یک سوال مهم برای تحقیقات بعدی این است که چه چیزهایی تاثیرات منفی بر حافظه خواهند داشت؟ درک این موضوع به ما کمک خواهد کرد تا درک کنیم انگیزه چگونه می تواند بر حافظه و تصمیم‌گیری موثر باشد؟ این یافته‌ها مطمئنا تاثیرات مهمی در سیستم آموزشی و همچنین سلامت روانی خواهند داشت.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0