اولین MRI ده و نیم تسلای جهان!

دانشمندان در دانشگاه مینه سوتا اولین تصویر برداری MRI بدن انسان را با میدان مغناطیس 10.5 تسلا انجام دادند: یعنی 10 برابر قوی‌تر از تصویربرداری‌های استاندارد و همچنین، پیشرفته ترین اسکنر دنیا.

در دسامبر سال جاری محققان مرکز تصویربرداری با موفقیت اولین تصویربرداری MRI بدن انسان را با قدرت 10.5 تسلا انجام دادند و برای این کار از یک آهنربای 110 تونی استفاده کردند! این کار اطلاعات فراوانی از جزئیات ساختار و عملکرد بدن به دست محققین داد. این یافته‌ها احتمالاً به پزشکان این امکان را می‌دهند تا بهترین رویکرد ممکن را برای درمان بیماری‌هایی از قبیل آلزایمر، سکته‌ی قلبی، دیابت و سرطان اتخاذ نمایند.

این پروژه از سال 2008 با حمایت مالی 8 میلیون دلاری انستیتوی ملی سلامت آغاز به کار کرد و در سال گذشته ساخت آهنربای این دستگاه در انگلستان به پایان رسید و با کشتی از کرانه‌های اقیانوس اطلس به آمریکا و از آنجا با تریلر، به مرکز تحقیقات MRI واقع در شهر تویین رسید.

 

 

 

 

ام آر ای 10.5 تسلا با اینکه توانمندی تصویربرداری از تمام نقاط بدن را دارد اما هدف اصلی آن تمرکز بر روی مغز است.

در حال حاضر بیشتر از آنچه که در مورد مدارهای مغز می‌دانیم حاصل پروژه‌ی کانکتوم انسان است؛ یک طرح همکاری ملی که شامل پروژه‌ی MRI ده و نیم تسلا است و باعث تغییرات زیادی در دیدگاه دانشمندان نسبت به شناخت مغز شد.

در پاییز 2017 تیم مرکز تحقیقات تصویربرداری از حمایت مالی 10 میلیون دلاری برای ساخت نسل جدید MRI مغزی برخوردار شدند. هدف اصلی، شناخت مدارهای مغز, ارتباطات ساختاری و فهم بهتر بیماری‌های نورولوژیک مانند آلزایمر و پارکینسون بود.

تا قبل از آن تحقیقات پروژه کانکتوم با استفاده از MRI سه تسلا انجام می‌شد اما درحال حاظر امید می‌رود که دستگاه 10.5 تسلا بسیاری از معماهای جدید را کشف کند!

برای کسب اطلاعات اینجا کلیک کنید.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0