اوه چه بوی بدی!

اوه چه بوی بدی! یک نفر از هر 15 نفر بوهایی را که اصلاً وجود ندارند را احساس می کند. در یک مطالعه جدید نشان داده شده است که 1 نفر از 15 آمریکایی بالای 40 سال (یا 5/6درصد) تجربه غیر واقعی از بو را دارند.

طبق گفته یکی از محققین پروژه ” مشکلات بویایی علیرغم اهمیت آنها، اغلب نادیده گرفته می شوند.” محققان از پرسشنامه ای برای تعیین اینکه آیا شرکت کنندگان تجربه ادراک بوی غیرواقعی را دارند، استفاده می کنند: همچنین از این پرسشنامه برای بررسی ارتباط بین احساس کردن بوهای غیرواقعی و خصوصیات شرکت کنندگان شامل سن، جنسیت، سطح تحصیلات، نژاد یا قومیت، وضعیت اجتماعی-اقتصادی، عادت های بهداشتی خاص و وضعیت سلامت عمومی شرکت کنندگان، استفاده شد.

توانایی شناسایی بوها با افزایش سن کاهش می یابد. از سوی دیگر، ادراک بوی غیرواقعی با افزایش سن بهبود می یابد. یکی از مطالعات قبلی، با استفاده از داده های کشور سوئد، نشان می دهد که 4.9 درصد از افراد بالای 60 سال احساس درک بوهای غیرواقعی را دارند و شیوع آن در زنان بیشتر از مردان است. در مطالعه حاضر شیوع مشابهی در گروه سنی بالای 60 سال یافت شد، اما در بررسی شیوع سنی آن، شیوع حتی در سنین 40-60 بیشتر بود. این مطالعه همچنین نشان داد که شیوع آن در زنان زیر 60 سال حدود دو برابر مردان گزارش شده است. سایر عوامل خطرساز برای شروع درک بوهای غیرواقعی عبارتند از: آسیب سر، خشکی دهان، سلامت عمومی پایین و وضعیت اجتماعی – اقتصادی پایین. محققان فرض بر این داشتند افرادی که دارای وضعیت اجتماعی و اقتصادی پایین تر هستند بیشتر در معرض آلاینده ها و سموم محیطی قرار می گیرند یا شرایط بهداشتی دارند که به به طور مستقیم یا به دلیل داروهایی که برای درمان بیماری های آنها مورد نیاز است، احساس کردن بوهای غیرواقعی بیشتر در آنها دیده شده است.

طبق گفته یکی از محققین پروژه: “علل دقیق ادراک بوی غیرواقعی درک نشده است. این وضعیت می تواند به دلیل فعالیت بیش از حد سلول های حساس به بو در حفره بینی یا شاید سوء عملکرد در بخشی از مغز که سیگنال های بو را درک می کند، مرتبط باشد. اولین گام خوب در درک شرایط پزشکی آن توضیح واضح از این پدیده است. از این رو محققان دیگر ممکن است ایده هایی درباره یافتن جایی که علل احتمالی در آن جا قرار دارند را ارائه دهند و در نهایت راهکاری برای پیشگیری یا درمان این وضعیت بیابند.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0