باکتری های بزهکار!

احتمالا نشانگان اضطراب با تنظیم باکتری‌های روده کاهش می‌یابد. مرور مطالعات نشان می‌دهد که ارتباط بالقوه مفیدی بین باکتری‌های روده و اختلالات روانی وجود دارد.

مرور مطالعاتِ مربوط به افرادی که نشانگان اضطراب را تجربه کرده‌اند نشان می‌دهد که احتمالا تنظیم میکروارگانیسم‌ها (microorganisms) در روده آنان با استفاده از مواد غذایی و مکمل‌های پروبیوتیک (probiotic) و غیر پروبیوتیک (non-probiotic) می‌تواند مفید واقع ‌شود.
نشانگان اضطراب در افراد مبتلا به بیماری‌های روانی و انواع اختلالات جسمی، به خصوص در اختلالات مرتبط با استرس، بسیار شایع هستند. مطالعات قبلی نشان داده‌اند که یک سوم مردم در طول عمر خود تحت‌تاثیر نشانگان اضطراب قرار خواهند گرفت. تحقیقات به طور فزاینده‌ای نشان داده‌اند که میکروبیوتیک‌های روده (gut microbiota) می‌توانند از طریق مسیری به نام «محور روده-مغز» (gut-brain axis) به تنظیم عملکرد مغز کمک کنند. میکروبیوتیک‌ها، تریلیون‌ها میکروارگانیسم در روده هستند که با ارائه‌ی واسطه‌های التهابی ضروری، مواد مغذی و ویتامین‌ها، نقش مهمی در سیستم ایمنی بدن و متابولیسم ایفا می‌کنند. تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که اختلالات روانی را می‌توان با تنظیم میکروبیوتیک‌های روده درمان کرد، اما شواهد خاصی برای حمایت از آن وجود ندارد.
از اینرو، تیمی از محققان مرکز بهداشت روان شانگهای این موضوع را مورد بررسی قرار دادند که آیا شواهدی وجود دارد که از بهبود نشانگان اضطراب از طریق تنظیم میکروبیوتیک‌های روده حمایت کند یا خیر. آنها 21 مطالعه انجام دادند که در آن‌ها در مجموع 1503 نفر را بررسی کرده بودند. از 21 مطالعه، 14 مورد پروبیوتیک‌ها (probiotics) را به عنوان مداخلات برای تنظیم میکروبیوتیک‎‌های روده (Interventions to regulate IRIFs ,intestinal microbiota) و هفت مورد روشی غیر از پروبیوتیک‌ها (non-probiotic)، مانند تنظیم رژیم‌های غذایی روزانه، را انتخاب کرده بودند.
پروبیوتیک ها موجودات زنده‌ای هستند که به طور طبیعی در بعضی از غذاها وجود دارند و همچنین به عنوان باکتری‌های «خوب» یا «دوستانه» شناخته می‌شوند؛ زیرا آنها با باکتری‌های مضر مبارزه کرده و از حضور آنها در روده جلوگیری می‌کنند. محققان پس از تجزیه و تحلیل 14 مطالعه مصرف‌کننده پوبیوتیک دریافتند که هفت مطالعه در مکمل مورد استفاده‌‌شان فقط یک نوع پروبیوتیک وجود داشت، دو مطالعه از مکملی حاوی دو نوع پروبیوتیک استفاده کرده و مکمل‌های مورد استفاده در پنج مطالعه‌ی دیگر شامل حداقل سه نوع پروبیوتیک بود. به طور کلی، 11 مورد از این 21 مطالعه، بیانگر اثرات مثبت تنظیم میکروبیوتیک‌های روده بر نشانگان اضطراب بود، بدین معنی که بیش از نیمی از (52٪) مطالعات نشان دادند که این رویکرد موثر است، اگرچه برخی مطالعاتی که از همین روش استفاده کرده بودند، به چنین نتایجی دست نیافته بودند. بیشتر از یک سوم (36٪) 14 مطالعه‌ای که از پروبیوتیک به عنوان مداخله استفاده کرده بودند، پروبیوتیک‌ها را در کاهش نشانگان اضطراب موثر دانستند، در حالی که شش مورد از هفت مطالعه‌ی باقی مانده که از مداخلات غیر پروبیوتیک استفاده کرده بودند، فقط غیرپروبیوتیک‌ها را موثر دانستند؛ یعنی نرخ اثربخشی 86%.
بعضی از مطالعات از رویکرد IRIF (مداخلات برای تنظیم میکروبیوتیک های روده) و درمان معمول به طور همزمان استفاده کرده‌اند. در پنج مطالعه‌ای که از درمان معمول و نیز IRIF به عنوان مداخله استفاده کرده بودند، تنها مطالعاتی که روش‌های غیرپروبیوتیک را بکار برده بودند، نتایج مثبتی به دست آوردند که کاهش نشانگان اضطراب را نشان داد. همچنین مداخلات غیرپروبیوتیک در مطالعاتی که فقط از IRIF استفاده می‌کردند موثرتر بودند. در مطالعاتی که در آن‌ها تنها از IRIF استفاده شده بود، 80٪ با استفاده از مداخلات غیرپروبیوتیک موثر بودند، در حالی که تنها 45٪ با استفاده از روشهای پروبیوتیک موثر بودند.
نویسندگان می گویند یکی از دلایلی که مداخلات غیر پروبیوتیک به طور قابل توجهی موثرتر از مداخلات پروبیوتیک بوده این واقعیت است که احتمالا تغییر رژیم غذایی (یک منبع انرژی متنوع) می‌تواند تاثیر بیشتری بر رشد باکتری روده داشته باشد، نسبت به روشی که نوع خاصی از باکتری‌ها را در مکمل پروبیوتیک معرفی می‌کند. اکثر مطالعات عوارض جانبی جدی را گزارش نکرده‌اند و فقط چهار مطالعه اثرات جانبی خفیفی مانند خشکی دهان و اسهال را گزارش داده‌اند.
این یک مطالعه‌ی مشاهداتی است و به همین علت نمی‌تواند یک رابطه‌ی سببی ایجاد کند. در واقع، نویسندگان به برخی از محدودیت‌ها، مانند تفاوت در طراحی مطالعه، افراد، مداخلات و اندازه گیری‌ها، که داده‌ها را برای تجزیه و تحلیل بیشتر نامناسب می‌کنند، اعتراف می‌نمایند. با این اوصاف، آنها می گویند که کیفیت کلی 21 مطالعه عالی بود.
محققان نتیجه می‌گیرند: « ما دریافتیم که بیش از نیمی از مطالعات نشان دادند که نتیجه‌ی درمان بیماری‌های اضطرابی با تنظیم میکروب‌های روده‌ای مثبت است. دو نوع مداخله (مداخلات پروبیوتیک و غیر پروبیوتیک) برای تنظیم میکروبیولوژیک روده وجود دارد و باید توجه داشت که مداخلات غیر پروبیوتیک موثرتر از مداخلات پروبیوتیک هستند. برای روشن شدن این نتیجه گیری، مطالعات بیشتری لازم است، زیرا هنوز نمی‌توانیم متا‌آنالیز را اجرا کنیم.» همچنین آنان علاوه بر استفاده از داروهای روانپزشکی برای درمان، روش دیگری را پیشنهاد می‌کنند: « ما می‌توانیم برای کاهش نشانگان اضطراب، فلور روده (intestinal flora) را نیز تنظیم کنیم».

 

منبع: BMJ

به منظور کسب اطلاعات بیشر، اینجا را کلیک کنید.

 

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0