بالأخره یک بازی شناختی دیجیتال توسط FDA تأیید شد.

برای اولین بار سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) یک بازی شناختی را جهت مداخله‌ی درمانی تأیید کرد.
خبری مسرت‌بخش برای شرکت‌های توسعه‌دهنده بازی‌های دیجیتال شناختی که جان تازه‌ای به این صنعت بخشید. بازی شناختی EndeavorRX که توسط شرکت Akili طراحی شده است، بعد از یک مطالعه‌ی 7 ساله توانست مجوز استفاده در مداخلات درمانی را کسب کند.
تصمیم تاریخی سازمان غذا و دارو آمریکا به پزشکان این اجازه را می‌دهد تا این بازی ویدیویی را که در حال حاضر برای گوشی‌های آیفون عرضه شده، برای مداخلات شناختی در کودکان دارای اختلال ADHD تجویز کنند. مطالعات 7 ساله به روش RCT روی 600 کودک با تشخیص اختلال ADHD نشان داد این بازی می‌تواند به طرز معناداری کارکردهای شناختی آسیب‌دیده در این کودکان را بهبود بخشد. پروتکل اجرا شده روی این کودکان به این شکل بود که در یک بازه‌ی 4 هفته‌ای به مدت 5 روز در هفته و هر روز به مدت 25 دقیقه این بازی ویدیویی را انجام می‌دادند.
شاید تصور کنید که بازی EndeavorRX به عنوان یک بازی شناختی محیط کسل‌کننده‌ای داشته باشد، اما این بازی در عین حال که توانایی‌های شناختی کودکان دارای اختلال ADHD را به چالش می‌کشد، بسیار سرگرم‌کننده است و کودکان را به انجام مستمر آن ترغیب می‌سازد. همچنین بسیاری از والدینی که کودکانشان در این مطالعه شرکت داشتند، از بهبود عملکرد کودکان در فعالیت‌های روزمره رضایت داشتند. ناگفته نماند که همچنان بازی‌های شناختی به عنوان خط اول درمان اختلال ADHD شناخته نمی‌شوند و تنها می‌توانند در کنار مداخلات دیگر به صورت قانونی ارائه شوند.

آنچه در ادامه می‌بینید تصاویری از فضای این بازی می‌باشد.

منبع: مجله مغز و شناخت، شماره 13، بهار 1399

0
سیناپس
توسعه دهنده وب

بدون محدودیت به هزاران محتوای طبقه بندی شده، مقاله، کتاب‌، دوره‌ آموزشی، رویداد، اخبار، نوآوری و دستاوردهای حوزه علوم شناختی دسترسی پیدا کنید و به بزرگترین شبکه علوم شناختی کشور بپیوندید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0