بخشش یا انتقام کدام لذت‌بخش‌تر است؟

به نظر می‌رسد اقلا در داستان‌ها انتقام نسبت به بخشش لذت بخش تر است:

مردم از این که شخصیت منفور داستانی تنبیه شود لذت می‌برند حتی اگر بیش از آنچه لایق‌اش است تنبیه شود، ولی همچنین مردم قدردان بخشش نیز هستند اگر از آن لذت نبرند.

تحقیقی توسط متیو گریزارد استاد روابط دانشگاه اوهایو انجام گرفت. این تحقیق شامل ۱۸۴ شرکت کننده از دانشجویان کالج بود که به آنها ۱۵ داستان کوتاه داده شد تا بخوانند که در یک سوم آن داستان‌ها که شخصیت بدذات داستان توسط قربانی تهدید شد، در یک سوم دیگر فرد بدذات تنبیه می شد، و در یک سوم بعدی داستان ها شخصیت بدذات بیش از آنچه که لایق آن بود تنبیه می شد.

برای مثال در یک داستان یک فرد ۵۰ دلار از همکار خود می دزدد و شرکت کنندگان سه سرنوشت را متفاوت را برای آن می‌خوانند. در سناریو اول فرد قربانی انتقام نمیگیرد بلکه یک قهوه برای همکار دزد خود میخرد. در سناریو دوم قربانی در شرایطی مساوی به اندازه ۵۰ دلار از فرد ویسکی میدزد و در سناریو سوم هم ۵۰ دلار دزدیده شده را ازو پس میگیرد و هم فیلم مستهجن در کامپیوتر آن در محل کارش قرار میدهد تا او را متهم کند.

بعد از خواندن این سناریو ها از افراد خواسته می‌شود بگویند که سناریو را دوست داشته یا خیر. بیشتر افراد سناریو دوم که انتقام شرایط مساوی داشت را بیشتر از دو مورد قبلی دوست داشتند.

محقق همچنین مدت زمانی که طول میکشد افراد بعد از خواندن هر سناریو گزینه دوست داشتن یا دوست نداشتن را انتخاب کنند، را اندازه گرفت.

نتایج نشان داد که افراد زمان کمتری نیاز دارند که گزینه دوست داشتن را برای انتقام شرایط مساوی، انتخاب کنند چون که فرد متهم به اندازه ای که انتظار میرود تنبیه میشود.

در دو شرایط دیگر که فرد کمتر از آنچه لایق بود یا بیش از آنچه که لایق بود تنبیه میشد افراد زمان بیشتری را صرف انتخاب گزینه دوست داشتن یا نداشتن کردند که برای درک علت آن به انجام آزمایش دیگری نیاز بود.

در این آزمایش افراد بعد از خواندن هر سناریو میزان لذت بخش بودن یا قدر دانی از کاری که قربانی در قبال فرد متهم انجام میداد را بیان میکردند.

در نتیجه این آزمایش، محقق متوجه شد که در سناریو اول که فرد متهم بخشیده شده بود، افراد این واکنش فرد قربانی را ستوده بودند و برای پاسخ زمانی نیاز دارند چرا که تنبیه نشدن فرد عادلانه نبوده است.

ولی وقتی که فرد متهم عادلانه به میزان مناسبی از جرمی که انجام داده تنبیه می شود این نشان دهنده استاندارد های اخلاقی ذاتی همه ماست و نیازی به فکر کردن زیاد ندارد برای انتخاب گزینه دوست داشتن یا نداشتن میزان تنبیه.

و هنگامی که فرد بیش از آنچه لایق آن است تنبیه میشود و افراد درنگی میکنند برای پاسخ به دوست داشتن یا نداشتن میزان تنبیه این جای تفکر دارد و بیشتر افراد از نتیجه لذت میبرند و این نشان دهنده بخش تاریک لذت بردن از انتقام است.

برای کسب اطلاعات بیشتر، اینجا را کلیک کنید.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0