بروکلی و اسکیزوفرنیا

ترکیب جوانه کلم بروکلی ممکن است عدم تعادل شیمیایی مغز را که در ارتباط با اسکیزوفرنیا است، بازیابی کند.

اخبار NewsNEUROSCIENCE

خلاصه: سولفورفان (Sulforaphane)، یک ترکیب مشتق شده از جوانه‌های کلم بروکلی، ممکن است درمان مفیدی برای کسانی باشد که مبتلا به اسکیزوفرنی هستند. اخیرا در مجموعه‌ای از مطالعات حیوانی و انسانی، محققان، عدم تعادل شیمیایی مربوط به گلوتامات در مغز را تشریح کردند. آنان دریافتند که سطح کلسترول گلوتامات می‌تواند با تجویز سولفورفان تغییر یابد.

محققان پزشکی جان هاپکینز در یک سری از مطالعات حیوانی و انسانی، وضعیت‌هایی از عدم تعادل شیمیایی مربوط به گلوتامات را در مغز افراد مبتلا به اسکیزوفرنی شناسایی کرده و دریافتند که چگونه می‌توان با استفاده از یک ترکیب مشتق شده از جوانه‌های کلم بروکلی، سطح آن را تعدیل نمایند. آنها می‌گویند این نتایج بسیار امیدوار کننده هستند چرا که مکمل عصاره جوانه کلم بروکلی که حاوی مقادیر بالایی از سولفورفان شیمیایی است، ممکن است روش مفیدی برای کاهش دوز داروهای ضد سایکوتیک سنتی (traditional antipsychotic medicines) مورد نیاز برای درمان نشانگان اسکیزوفرنی باشد، که در نهایت منجر به کاهش عوارض ناخواسته این داروها خواهد شد.
به گفته ی آکیرا ساوا، M.D.، دکتری، استاد روانپزشکی و علوم رفتاری در دانشگاه پزشکی جانز هاپکینز و مدیر مرکز اسکیزوفرنی جانز هاپکینز، این امکان وجود دارد که مطالعات آینده بتوانند سولفورفان را به عنوان یک مکمل امن برای افرادِ در معرض خطر اسکیزوفرنی به منظور جلوگیری، تاخیر یا کند کردن نشانگان آن پیشنهاد نمایند.
اسکیزوفرنی با توهمات و هذیان‌ها و اختلال در تفکر، احساس، رفتار، ادراک و صحبت کردن مشخص می‌شود. داروهای مورد استفاده برای درمان اسکیزوفرنیا به طور کامل برای همه کار نمی‌کنند و می‌توانند انواع عوارض جانبی نامطلوب، از جمله مشکلات متابولیک، افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی، حرکات غیر ارادی، بیقراری، سفتی و «لرزش» را ایجاد کنند.
محققان در مطالعه‌ای که در شماره ژانویه ژورنال JAMA روانپزشکی منتشر شده است، به دنبال تفاوت در متابولیسم مغز بین افراد مبتلا به اسکیزوفرنی و گروه کنترل سالم بودند. آنها 81 نفر را در ظرف 24 ماه اولین اپیزود روان‌پریشی خود که می‌تواند مشخصه اسکیزوفرنی باشد، از مرکز اسکیزوفرنی جانز هاپکینز و همچنین 91 نفر را به عنوان گروه کنترل سالم از جامعه استخدام کردند. میانگین سن شرکت کنندگان 22 سال و 58 درصد آنان مردان بود. محققان برای اندازه‌گیری و مقایسه پنج منطقه مغزی افراد دارای/یا/ بدون روان‌پریشی (psychosis)، از یک مغناطیس قوی استفاده کردند. با استفاده از تجزیه و تحلیل داده‌های کامپیوتری طیف‌سنجی رزونانس مغناطیسی 7-Tesla، (MRS)، متابولیت‌های شیمیایی فردی و مقادیر آنها شناسایی شد. محققان دریافتند که گلوتامات شیمیایی مغز در ناحیه قشر کمربندی قدامی (anterior cingulate cortex) در افراد مبتلا به روان‌پریشی به طور میانگین (4%) و به میزان قابل توجهی کمتر از افراد سالم است.
گلوتامات برای نقش آن در ارسال پیام بین سلول‌های مغز شناخته شده است و به افسردگی و اسکیزوفرنی مرتبط است، بنابراین این یافته‌ها از شواهد قبلی حمایت می‌کنند که سطح گلوتامات در اسکیزوفرنی نقش دارد. علاوه بر این، محققان متوجه یک کاهش سه درصدی در گلوتامات شیمیایی در قشر کمربندی قدامی مغز و کاهش هشت درصدی در تالاموس (thalamus) شدند. گلوتاتیون (Glutathione) از سه مولکول کوچکتر ساخته شده است که یکی از آنها گلوتامات است.
در ادامه، محققان می‌پرسند چگونه ممکن است که گلوتامات در مغز مدیریت شود و اینکه آیا این مدیریت در بیماری بی‌نقص خواهد بود. آنها نخست به نحوه ذخیره شدن آن نگاه کردند. از آنجا که گلوتامات یک جزء ساختاری گلوتاتیون است، محققان از این متعجب بودند که آیا ممکن است مغز از گلوتاتیون به عنوان راهی برای ذخیره گلوتامات اضافی استفاده کند؟ و اگر چنین است، محققان با این سؤال مواجه شدند که آیا می‌توانند از داروهای شناخته شده برای تغییر این تعادل به سمت آزادسازی گلوتامات از محل ذخیره‌سازی، زمانی که به اندازه کافی وجود ندارد، استفاده کنند و اگر بیش از حد وجود داشته باشد، آن را به سمت ذخیره‌سازی ارسال نمایند.
توماس سدلاک M.D.، Ph.D.، استادیار روانپزشکی و علوم رفتاری می‌گوید: «ما به گلوتاتیون به عنوان گلوتامات ذخیره شده در یک مخزن گاز فکر می‌کنیم. اگر شما مخزن گاز بزرگتری دارید، فرصت بیشتری هم برای راندن دارید، اما به محض این که مخزن گاز تخلیه شود، دیگر فرصتی ندارید. ما می‌توانیم در مورد افراد مبتلا به اسکیزوفرنی اینگونه فکر کنیم که مخزن گاز کوچکتری دارند».
از آنجا که سولفورافان عدم تعادل گلوتامات در مغز موش را تغییر داد، و نحوه رد و بدل شدن پیام‌ها را در بین سلول‌ها تحت تاثیر قرار داد، محققان می‌خواستند آزمایش کنند که آیا سولفورفان می‌تواند سطح گلوتاتیون را در مغز افراد سالم تغییر دهد، و ببینند که آیا این در نهایت می‌تواند استراتژی مفیدی برای افراد مبتلا به اختلالات روانی باشد؟ محققان در مطالعه منتشر شده در آوریل 2018 در Molecular Neuropsychiatry، نه داوطلب سالم (چهار زن و پنج مرد) را به کار گماشتند تا روزانه دو کپسول با 100 میکرومولر سولفورفان را در قالب عصاره کلم بروکلی برای هفت روز مصرف کنند. داوطلبان گزارش دادند که تعداد کمی از آنها گازدار شده بودند و بعضی‌ها هنگام خوردن کپسول با معده خالی ناراحتی معده داشتند، اما به طور کلی سولفورافان را نسبتا به خوبی تحمل کرده بودند. محققان دوباره از MRS برای نظارت بر سه ناحیه مغز جهت اندازه‌گیری گلوتاتیون در داوطلبان سالم قبل و بعد از مصرف سولفورفان استفاده کردند. آنها پس از هفت روز متوجه شدند که سطح گلوتاتیون در مغز افراد تا حدود 30٪ افزایش یافته بود. به عنوان مثال، در هیپوکامپ (hippocampus)، سطح گلوتاتیون به طور متوسط از 0.27 میلیمولر بعد از هفت روز مصرف سولفورفان به میزان 1.1 میلی مولر افزایش یافته بود.
دانشمندان می‌گویند تحقیقات بیشتری لازم است تا دریابند آیا سولفورفان می‌تواند نشانگان روان‌پریشی یا توهم افراد مبتلا به اسکیزوفرنیا را کاهش دهد یا خیر. آنها باید یک دوز بهینه را تعیین کرده و ببینند مبتلایان باید آن را تا چه مدت مصرف کنند تا اثر آن را مشاهده نمایند.

مهم:

محققان هشدار می‌دهند که مطالعات آنها ارزش استفاده از مکمل‌های سولفورفان در دسترس برای درمان یا پیشگیری از اسکیزوفرنی را توجیه نمی‌کند و بیماران قبل از اینکه هر گونه مکمل را بدون نسخه مصرف کنند، باید با پزشک خود مشورت نمایند. نسخه‌های مکمل سولفورفان در فروشگاه‌های مواد غذایی و ویتامینه‌ها فروخته می‌شود، ولی توسط اداره غذا و دارو ایالات متحده تایید نشده‌اند.

 

 

محققان پزشکی جان هاپکینز در یک سری از مطالعات حیوانی و انسانی، وضعیت‌هایی از عدم تعادل شیمیایی مربوط به گلوتامات را در مغز افراد مبتلا به اسکیزوفرنی شناسایی کرده و دریافتند که چگونه می‌توان با استفاده از یک ترکیب مشتق شده از جوانه‌های کلم بروکلی، سطح آن را تعدیل نمود. سدلاک می‌گوید: «برای افراد مبتلا به بیماری قلبی، ما می‌دانیم که تغییرات در رژیم غذایی و ورزش می‌تواند در جلوگیری از بیماری کمک کند، اما هنوز چیزی شبیه آن برای اختلالات روانی شدید وجود ندارد. ما امیدواریم که روزی به میزان قابل ملاحظه‌ای از برخی از بیماری‌های روانی پیشگیری خواهیم کرد». سولفورفان در انواع سبزیجات کولی (cruciferous vegetables) یافت می‌شود و تا دهه‌ها قبل توسط پل تالالای و جید فای از Johns Hopkins به عنوان یک ماده شیمیایی حفاظتی شناخته شده است.
طبق گفته سازمان بهداشت جهانی، اسکیزوفرنیا حدود 21 میلیون نفر در سراسر جهان را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد.

منبع: Johns Hopkins Medicine

به منظور کسب اطلاعات بیشر، اینجا را کلیک کنید.

 

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0