تأثیر انواع خواب در فرآیند حل مسئله

همه ما می دانیم که خواب برای تفکر خلاقانه لازم و مفید است. اما اینکه چه خوابی و چگونه به این عمل کمک می کند هنوز مسئله ای ناشناخته باقی مانده. محققین اخیراً فرضیه ای را مورد بررسی قرار داده اند که در آن گفته شده که هر دو نوع خواب REM و non-REM با عملکردی متفاوت و مکمل به ما در حل مسئله کمک می کنند.

قطعاً برای شما هم پیش آمده که مسئله ای جلوی چشمتان باشد، تمام اطلاعات مورد نظر را برای حل آن داشته باشید ولی باز هم قادر به حل آن نباشید و به اصطلاح در “مسئله گیر کرده باشید” چرا که دانستن اطلاعات کافی به تنهایی کافی نمی باشد و برقراری ارتباط بین اطلاعات و تحلیل نهایی است که حرف آخر را می زند. به این برقراری ارتباطات و تحلیل داده ها بازسازی می گوییم.

تحقیقات نشان داده که این بازسازی خاطرات معمولاً هنگامی رخ می دهد که ما خواب هستیم. محققین مدلی را بر اساس همین فرضیه طراحی کردند. در این مدل به این پی بردند که خواب non-REM به ما کمک می کند که اطلاعات را طبقه بندی کنیم در حالی که خواب REM به ما کمک می کند که به این دسته بندی ها نگاه کرده و به ارتباطات غیر منتظره آنها پی ببریم.

بنا بر تحقیقات قبلی دیده شده که خاطراتی که قبلاً توسط هیپوکمپ ذخیره شده اند، در حین خواب non-REM بازپخش می شوند و ما به شباهت های آنان پی می بریم. از آنجایی که هیپوکمپ و کورتکس در این مرحله ارتباط نزدیکی با هم دارند،ا به نظر می آید که این اطلاعات در کورتکس ذخیره می شود. اینکه کدام خاطرات به یکدیگر شبیه اند، تشخیص هیپوکمپ است. برعکس، در طول خواب REM به نظر نمی آید که کورتکس و هیپوکمپ با هم ارتباطی داشته باشند. نظر محققین این است که در این زمان کورتکس بدون اینکه توجه به تشابه یا عدم تشابه این خاطرات داشته باشد، به تحلیل داده ها می پردازد. در همین حین امواج PGO* مغز به صورت تصادفی نقاطی از کورتکس را فعال می کند و خاطرات دیگری را، که شاید مرتبط نیز نباشند، مورد بررسی کورتکس قرار می دهد.

در واقع فرض بر این است هنگامی که شما در حل یک مسئله دچار مشکل شده اید، این مسئله در ذهن شما برجسته می شود. موارد دیگری که در ذهن شما ثبت شده به صورت تصادفی دوباره بازبینی می شود؛ در نهایت موارد مشابه شما را به حل مسئله مورد نظرتان نزدیک تر می نماید.

برای مثال می توانید به مدل اتمی رادرفورد توجه نمایید. رادرفورد هنگام خواب non-REM تفکرات رادرفورد در مورد اتم ها و دانسته هایش در مورد منظومه شمسی دسته بندی شده اند. که در آن زمان، قبل از کشف رادرفورد، دو مقوله کاملاً جدا به نظر می آمده اند. سپس هنگام خواب REM کورتکس مغز رادرفورد ارتباط بین آنها را پیدا کرده و این قضیه به حل مسئله در ذهن وی انجامیده است.

هدف بعدی محققین این مقاله این است که در 5 سال آینده بتوانند مدلی طرح کنند که مردم عادی بتوانند آن را تست کرده و از آن استفاده کنند.

* ponto-geniculo-occipital

برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0