تاثیرات رژیم پرچرب تا سه نسل آینده می‌تواند مشاهده شود!!

تاریخ انتشار: نوامبر 12, 2018

خلاصه: در طی مطالعه‌ای بر روی موش‌ها ثابت شده است که ویژگی‌های چاقی و مقاومت به انسولین و رفتارهای شبه اعتیاد تا سه نسل بعد نیز دیده میشود.

محققان دانشگاه ETH زوریخ سوییس ثابت کردند که نسل دوم موش‌های ماده‌ای که رژیم غذایی پرچربی دریافت کرده بودند، در طول بارداری و بعد از آن رفتارهای شبه اعتیادی همچون افزایش حساسیت و تمایل به داروها در کنار ویژگی‌های چاقی ( شامل تغییرات در متابولیسم بدن و … ) بروز می‌دهند.
در نسل سوم بین جنس نر و ماده موش‌ها در بروز این ویژگی‌ها تفاوت دیده شد. رفتارهای شبه اعتیاد را فقط جنس ماده و ویژگی‌های چاقی را فقط جنس نر بروز دادند.
دکتر داربا پلگ ریبستین می‌گوید: اکثر مطالعات در این زمینه تا نسل دوم موش‌ها انجام شده و این مطالعه اولین مطالعه‌ای است که نسل سوم را نیز بررسی میکند.
در این مطالعه برای بررسی توانایی انتقال این صفات توسط جنس نر، دو گروه موش ماده‌ پرورش داده شد. یک گروه که قبل جفت‌گیری، حین بارداری و در طول شیردهی رژیم استاندارد مصرف می‌کردند و گروهی که در همین دوران از رژیم پرچرب تغذیه می‌کردند. سپس فرزندان نر آن‌ها با موش‌های ماده‌ای که رژیم تغذیه‌ای استاندارد داشتند آمیزش داده شدند تا موش نر نسل دوم به دست آید. این موش نر باز هم با موش ماده‌ای با رژیم استاندارد آمیزش داده شد تا موش نسل سوم حاصل شود. در نهایت ویژگی‌های گفته شده در نسل دوم و سوم اندازه‌گیری و مقایسه شد.
دکتر پلک در ادامه می‌گوید: برای مبارزه با جریان چاقی اپیدمیک در جهان کنونی مهم است مکانیسم‌های مربوط به توارث چاقی و راه‌های پیشگیری از آن را کشف کنیم. این تحقیق می‌تواند به بهبود آموزش‌های لازم برای افراد باردار جهت به دنیا آوردن نسلی سالمتر کمک کند. همچنین می‌تواند راهی برای شناسایی ریسک‌فاکتورهای چاقی و اعتیاد و راه‌های پیشگیری برای افراد پرخطر نمایان کند.

به منظور کسب اطلاعات بیشر، اینجا را کلیک کنید.

 

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0