تحریک الکتریکی مغز، بیم‌ها و امیدها

بیم‌ها و امیدها در استفاده از تکنیک های تحریک و کنترل مغز

سال گذشته بیماری چینی به نام آقای یان به دلیل دادن اجازه به پزشکان برای نصب یک تراشه الکترونیکی در مغزش برای کنترل احساساتش خبر ساز شد.

او برای درمان اعتیادش به متامفتامین این تصمیم را گرفته بود اما نکته ی مهم این است که او باید به کسی مانند پزشکش برای کنترل این تراشه به وسیله‌ی یک تبلت اعتماد می‌کرد.

انجام این جراحی برای درمان اعتیاد سوالات زیادی را در مورد عواقب آن به وجود آورده است و هنوز میزان تاثیرگزاری آن مشخص نیست. اگر چه این تکنیک آزمایشی بر روی حیوانات و انسانها در حال انجام است.

این سوالات شامل این موارد است که اگر سلامت مغزی آقای یان به خطر بیافتد و یا اگر اعتیاد او دوباره بازگردد چه کسی مسئول آن است و یا اگر ایشان مرتکب جنایتی شود در دادگاه چه کسی مقصر شناخته می‌شود و چگونه باید با آن برخورد شود.

محققان در پی آن هستند که از این تکنیک برای درمان اختلالات مغزی و شناختی همچون پارکینسون، وسواس و آنورکسیا استفاده کنند و این موضوع با توجه به این حقیقت که اختلالات مغزی و روانی حدود ۱۰ درصد بیماری ها را تقریبا در دنیا شامل میشود بسیار حائز اهمیت است.

محققان همچنین در پی آنند تا از این تکنیک برای تقویت عملکرد مغز افزایش حافظه و قابلیت های فکری و افزایش تمرکز در افراد سود جویند که این خود مسئولین، قانون گذاران و حقوقدانان را وارد این تحقیقات خواهد کرد.

استرالیا، برای مثال، که قوانین و الزامات کمی پیش از این در این زمینه داشته است در پی آن است که با جمع آوری اطلاعات و اطلاع رسانی های علمی با این مسئله برخورد مناسبی داشته باشد چرا که برای مثال وسایل پوشیدنی ای که روی پیشانی و یا سر افراد قرار میگیرند و ادعا میشود که برای درمان یا افزایش توانایی های مغزی هستند به زودی وارد بازار خواهند شد. صحت این ادعا ها و یا پیشامدهای استفاده از آنها باید مورد ارزیابی قرار گیرند.

برای کسب اطلاعات بیشتر، اینجا را کلیک کنید.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0