تحقیقات جدید سرنخ‌هایی در مورد بهبود حافظه در طول خواب ارائه می‌دهند

آیا تحریک الکتریکی توانایی مغز را برای ایجاد حافظه‌ها در طول خواب عمیق بهبود می‌بخشد؟

این پرسشی است که دانشمندان علوم اعصاب UAlberta در حال تلاش برای پیدا کردن پاسخ آن هستند.

 

 

 

 

طبق یک مطالعه‌ی جدید توسط دانشمندان علوم اعصاب دانشگاه آلبرتا، الگوهای مغناطیسی در طی امواج عمیق یا آهسته‌ی خواب می‌توانند در به یادآوری خاطرات نقش مهمی ایفا کنند.

آناستازیا گرینبرگ که در طول تکمیل دکترای خود با کلای دیکسون استاد گروه روانشناسی این تحقیق را انجام داد، می‌گوید: “در طول فعالیت موج آهسته، سلول‌های مغز در تمام انواع الگوها شلیک می‌کنند، که ما فکر می‌کنیم نشان‌دهنده‌ی تقویت حافظه‌ها در طول خواب است.”

در این مطالعه، موج آهسته‌ی خواب را در مدل‌های آزمایشگاهی شبیه‌سازی کردند و تلاش کردند تا آنها را با استفاده از میدان‌های الکتریکی تعدیل نمایند. آزمایشات قبلی نشان داده بودند که اعمال میدان‌های الکتریکی می‌توانند حافظه‌ها را تقویت کنند.

این تیم با همکاری محققان دانشگاه لتبریج، از تکنیک تصویربرداری با استفاده از رنگ حساس به ولتاژ برای دیدن فعالیت در سراسر مغز استفاده کرد. نتایج نشان داد که میدان‌های الکتریکی امواج آهسته تأثیر کلیدی بر فعالیت عصبی در کل مغز دارند.

گرینبرگ، که در حال تحصیل در دانشگاه مک گیل است، می‌گوید: “تحریک به طرز چشمگیری این الگوهای فعالیت را به موارد جدید و قبلاً غیر قابل مشاهده تغییر داد. این یعنی تحریک الکتریکی ممکن است به شیوه‌ای مصنوعی بر افزایش حافظه تاثیر بگذارد.”

دیکسون اضافه کرد: “اگر شما بتوانید بر نوع موج آهسته‌ی خوابی که دارید تغییری اعمال نمایید، شاید واقعاً بتوانید حافظه‌ی خود را افزایش دهد.”

آیا این یعنی دانش آموزان باید پس از هر جلسه‌ی آموزشی چرت زدن را در برنامه‌ی خود بگنجانند، یا اینکه یک شبیه‌ساز میدان الکتریکی برای استفاده در هنگام خواب بخرند؟

دیکسون می‌گوید؛ هنوز نه، ما در این زمینه به تحقیقات بیشتری نیاز داریم.

“هنوز چیزهای زیادی هست که ما نمی‌دانیم، تا حدودی به این دلیل که اندازه گیری فعالیت مغز در حین استفاده از میدان الکتریکی مشکل است.”

با استفاده از روش‌های سنتی اندازه‌گیری فعالیت مغز، مانند تکنولوژی EEG، برای ثبت فعالیت در این نوع آزمون‌ها تلاش‌هایی صورت گرفته است. گرینبرگ با استفاده از تکنولوژی تصویربرداری ارائه شده توسط U از L، توانست موضوع را به طور کامل کنار بگذارد تا تعیین کند که چگونه میدان‌های الکتریکی فعالیت مغز را تغییر می‌دهند و چگونه می‌توان این فعالیت را درست همانگونه که در مغز اتفاق می‌افتد، توصیف نمود.

دیکسون می‌گوید: “این تکنیک به ما اجازه می‌دهد تا به اثرات تحریک الکتریکی، درست همانگونه که در مغز اتفاق می‌افتند، نگاه کنیم. برای اولین بار است که این نوع فناوری به این شیوه اعمال می‌شود. این همکاری نتایج بسیار ارزشمندی داشت.”

این تحقیق با حمایت مالی دانشگاه علوم اعصاب آلبرتا انجام شده است.

 

 

 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0