تداوم خاطرات!

تحقیقات جدیدی که بر پیچ و خم‌های کارکرد مغز در یادآوری خاطرات نور افکنده است.

دانشمندان دانشگاه بیرمنگام بر روی این موضوع کار کرده‌اند که دقیقا چه مناطقی از مغز در یادآوری اتفاقات گذشته نقش دارند. (نوعی از حافظه، که به آن حافظه رویدادی هم گفته می‌شود)

طی این تحقیقات ثابت شده‌است که مسیرهای عصبی از جلویی ترین بخش قشر مخ (یعنی لوب پیشانی) به سمت هیپوکمپ ( ساختمانی که در عمق لوب گیجگاهی در حافظه عملکرد مهمی دارد) سرازیر می‌شوند اما این مسیرها به سمت قشر پیشانی دوباره بازتاب داده می‌شوند و هیپوکمپ مثل یک آیینه عمل می‌کند.

دانشمندان این مطالعه معتقدند که در درمان بیماران مبتلا به اختلالات حافظه مثل آلزایمر؛ ابتدا باید دید روشنی نسبت به فرآیندهای حافظه در مغز سالم به دست بیاوریم. هرچه که بیشتر از حافظه بدانیم ما را در درمان بیماری‌ها توانمندتر می‌کند و شاید حتی بتوانیم با دستگاه‌های مولد سیگنال عصبی مشکلات حافظه را رفع کنیم.

نقطه‌ی روشن و دستاورد اصلی تحقیقات این گروه دانشمندی را می‌توان به این صورت خلاصه کرد که طی مطالعات آن‌ها بر روی ثبت امواج مغزی هنگام به خاطر سپردن و به یادآوردن یک خاطره، نوعی تعادل برعکس بین شدت امواج لوب پیشانی و هیپوکمپ وجود دارد‌‌. یعنی یک مرکز به شدت امواج تولید می‌کند و مرکز دیگر امواج ضعیف‌تری تولید می‌کند و بالعکس.

جهت کسب اطلاعات بیشتر، اینجا را کلیک کنید.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0