تشخیص زوال عقل با استفاده از هوش مصنوعی!

آواتارهای کامپیوتری در تشخیص زوال عقل مورد استفاده می گیرند.

تشخیص زوال عقل از طریق تست های عملکرد شناختی مانند آزمون MMSE و سیستم های تصویربرداری پزشکی در بیمارستان ها که یک سیستم نسبتاً بزرگ برای این هدف است، استفاده می شد. با توجه به رو به سن گذاشتن جمعیت، تعداد روز افزونی از مردم در معرض ابتلا به زوال عقل هستند. بدین ترتیب، ما به آزمایش آسان تشخیص زوال عقل نیاز خواهیم داشت. در مطالعات قبلی، تشخیص ها عمدتاً با استفاده از سؤالات عصب شناختی انجام می شد، بنابراین عادت به سؤالات مشابه باعث کاهش عملکرد در تشخیص زوال عقل می شد.

محققان الگوریتم های یادگیری-ماشین Machine-learning (یکی از شاخه‌های وسیع و پرکاربرد هوش مصنوعی) را برای تشخیص علائم زوال عقل در مراحل اولیه خود پیشنهاد دادند و یک سیستم تشخیصی با استفاده از تصاویر کامپیوتری محاوره ای ارائه دادند. آنها یک مدل برای یادگیری-ماشین بر اساس ویژگی های گفتار، زبان و چهره از گفتگوی ثبت شده با شرکت کنندگان سالخورده ایجاد کردند. از طریق این سیستم، یک رایانه با استفاده از پرسیدن 6 سوال (2-3 دقیقه برای هر سوال) و با درستی 90 درصدی، قادر به تشخیص افراد مبتلا به زوال عقل از افراد کنترل سالم بود.

این تیم سؤالات ثابتی بر اساس آزمون های عصبی-روانشناختی و سؤالات تصادفی که براساس آزمایش خاصی نبود را توسط کامپیوتر محاوره ای پرسیدند و داده های به دست آمده از گفتگوهای گفتاری از 12 شرکت کننده ثبت شد که با معیار تشخیصی توسط روانپزشک مبتلا به زوال عقل تشخیص داده شده بودند و همچنین 12 نفر از افراد کنترل و سالم. محققان ویژگی های گفتاری، زبانی و تصویر را از داده های ضبط شده استخراج کرده و یک مدل برای تشخیص زوال عقل ایجاد کردند و کامپیوتر را قادر ساختند تا به وسیله این مدل مبتلایان به زوال عقل را تشخیص دهد.

در نتیجه، کامپیوتر توانست بین افراد سالم و افراد مبتلا به زوال عقل با دقت 92٪ اختلاف را تشخیص دهد. مشخص شد که بیماران مبتلا با توجه به ویژگی های زوال عقل مانند تأخیر در پاسخ به سؤالات، بسته به محتوای سؤالات، گفتار، میزان بیان صوت و درصد اسم ها و فعل ها در سخنانشان با دقت بالایی از افراد سالم قابل تشخیص باشند.

محقق ارشد پروژه می گوید: “اگر این تکنولوژی بیشتر توسعه یابد، ممکن است افراد سالخورده در مراحل اولیه زوال عقل و با گفتگو با آواتار های کامپیوتری در خانه و روزانه تشخیص داده شوند. این کار آنها را تشویق می کند تا به دنبال کمک پزشکی باشند و این منجر به تشخیص زودهنگام بیماری شود. “

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0