تشخیص چهره‌‌های پشت ماسک، برای کودکان، دشوار‌تر از بزرگسالان است.

یافته‌ها حاکی از آن است که توانایی درک صورت در کودکان، نه تنها زمانی که افراد از ماسک استفاده می‌کنند به شدت آسیب می‌بیند، بلکه سطح این اختلال بیش‌تر از بزرگسالان است.
کودکان در تشخیص چهره‌هایی که بخش‌هایی از آن با ماسک پوشانده شده‌است، مشکل دارند. بر اساس مطالعه‌ی جدیدی که توسط دانشگاه یورک انجام شد، این امر به‌طور بالقوه می‌تواند بر تعاملات اجتماعی با همسالان، مربیان و همچنین توانایی ایجاد روابط مهم در آینده تأثیر بگذارد.
تحقیقات قبلی نشان می‌دهد که استفاده از ماسک، مانع از تشخیص چهره در بزرگسالان می‌شود، اما مطالعه جدیدی بر روی کودکان انجام شد. محققان دانشگاه یورک و دانشگاه بن گوریون در اسرائیل، 72 کودک 6 تا 14 ساله را مورد بررسی قرار دادند تا ببینند آیا تجربه آن‌ها مشابه بزرگسالان است یا خیر. چهره‌ها شامل تصاویر با ماسک و بدون ماسک بودند که هم به‌صورت مستقیم و هم وارونه ارائه می‌شدند.
چهره‌ها، از مهم‌ترین محرک‌های بصری هستند؛ ما از اطلاعات چهره برای تعیین ویژگی‌های مختلف در مورد یک فرد، از جمله جنسیت، سن، خلق‌و‌خوی و حتی نیت آن‌ها استفاده می‌کنیم.
ارز فروید، استادیار دانشگاه یورک از دانشکده بهداشت، نویسنده ارشد این مطالعه، می‌گوید: ما از این اطلاعات حاصل از پردازش چهره، برای پیشرفت بیشتر در تعاملات اجتماعی استفاده می‌کنیم. این تحقیق نشان می‌دهد که در صورت پوشاندن چهره‌ها، نه تنها توانایی درک چهره کودکان به شدت آسیب می‌بیند، بلکه سطح آسیب آن‌ها بیش‌تر از بزرگسالان است. کودکان در تشخیص چهره‌های پشت ماسک حدود 20 درصد و بزرگسالان حدود 15 درصد، دچار اختلال می‌شوند.

منبع

Face masks disrupt holistic processing and face perception in school-age children” by Erez Freud et al. Cognitive Research Principles and Implications

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0