تعادل در روده‌ها برای مقابله با اضطراب

چگونه تعادل برقرار کردن در روده‌هایتان می‌تواند با اضطراب مقابله کند؟

اکثر ما از حالت بی‌استرس در بدنمان لذت می¬بریم و برعکس حتماً دوره‌هایی از اضطراب را هم تجربه کرده‌ایم که با تپیدن قلب و به هم ریختن کار دستگاه گوارش و سوء هاضمه همراه بوده‌است. در مواقع استرس مغز و دستگاه گوارش برهمدیگر تأثیر می‌گذارند و ارتباطی دوسویه¬ای را شکل می‌دهند که به آن محور مغز-گوارش گفته می‌شود. حال با دانستن این نکته باید بیش از پیش به این موضوع واقف باشیم که روده‌ی ما سوای از کار عادی خود مرکز مهمی برای ایمنی بدن و کنترل روان انسان است، پس به نظر سرمایه‌گذاری برای رسیدن به یک روده‌ی سالم ارزشش را دارد.

حالا چگونه به فکر سلامت روده‌هایمان باشیم؟ کلید ماجرا در باکتری‌هاست! باید این نکته را بدانید که در روده‌ی انسان میلیون‌ها باکتری به صورت نرمال زندگی می‌کنند و بدون اینکه برای انسان بیماریزایی کنند نقش‌های مفیدی مثل تنظیم ایمنی و روانی و تولید مواد گوناگون را بر عهده دارند. کلید رسیدن به یک روده‌ی سالم، تلاش برای حفظ تعادل این باکتری‌ها در روده است.

عواملی مثل تغذیه، سبک زندگی، ژنتیک و محیط اطراف در کمین تغییر اکوسیستم این باکتری‌ها نشسته‌اند طوری‌که یک شیفت کاری سنگین ممکن است تعادل آن‌ها را در هم بشکند. اما خوشبختانه همین اکوسیستم به آسانی به تغییرات مثبت هم پاسخ می‌دهد. شمار زیادی از غذاها خصوصاً میوه و سبزیجات و فیبرها به برگشت تعادل این باکتری ها به حالت نرمال کمک می‌کنند.

اما غذاهای متعددی نیز قادرند تا این تعادل را به سمت ضرر تغییر دهند. غذاهای سرخ‌کردنی، کنسروی و دارای نگهدارنده و شیرین‌کننده‌های مصنوعی از این قبیلند. اگر به ارتباط روان با سلامت روده معتقد باشیم پس در شرایط آزردگی روانی و استرس باید از مصرف این غذاها اجتناب کنیم. از دیگر کارهایی که می‌توان برای افزایش سلامت روده و جلوگیری از استرس انجام داد می‌توان موارد زیر را نام برد:

7 الی8 ساعت خواب مفید شبانه، ورزش کردن و پیاده‌روی روزانه، نوشیدن مقدار کافی آب روزانه و مراقبه و یوگا و متدهای کاهنده استرس.

مراقب باشید که اگر برنامه‌ای برای افزایش سلامت روده‌هایتان شروع کردید، به تدریجی و آهسته و پیوسته بودن آن نهایت دقت را داشته‌باشید.

جهت کسب اطلاعات بیستر، اینجا را کلیک کنید.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0