تعامل مغز و کامپوتر و کنترل گوشی!

ارتباط مغز و کامپیوتر، افراد ناتوان را به کنترل موبایل خود قادر ساخت!

تاریخ انتشار: دسامبر 21, 2018

سال‌هاست که محققان BrainGate در حال توسعه دانش فنی‌-عصب‌شناسی هستند که با آن افراد ناتوان حرکتی را قادر سازند تا توانایی‌های حرکتی را برای کنترل دستگاه‌ها و از طریق فکر خود بدست آورند.
BrainGate تحقیقاتی یا BCI، شامل یک قطعه کوچک به اندازه قرص آسپیرین است که سیگنال‌های مرتبط با حرکات مورد نظر را که در قشر مغز بیمار تولید شده است، تشخیص می‌دهد. در ادامه این سیگنال‌ها رمزگشایی می‌شوند و به دستگاه‌های خارجی هدایت می‌شوند. محققان BrainGate و گروه‌های دیگر با استفاده از تکنولوژی‌های مشابه نشان داده‌اند که این دستگاه می‌تواند بیمار را مجبور به حرکت اندام‌های روباتیک یا به کنترل درآوردن اندام فلج خود کند.
برای این مطالعه، سیگنال‌های عصبی از (BrainGate ) BCI به یک رابط بلوتوث برای کار مانند یک موس بی‌سیم منتقل می‌شود. این موس مجازی خود به یک تبلت گوگل Nexus 9 به صورت بی‌سیم متصل می‌شود.
محققان از شرکت‌کنندگان در این آزمایش خواستند تا مجموعه‌ای از وظایف طراحی‌شده را انجام دهند تا بررسی کنند که چگونه قادر به حرکت موس در میان انواع برنامه‌های معمول در موبایل یا تبلت هستند. آنها قادر بودند با حرکت دادن موس از برنامه‌ای به برنامه‌ای دیگر بروند، موسیقی انتخاب کرده و آن را پخش کنند و یا ویدیویی در یوتیوب پخش کنند.
به گفته برخی از آنها این احساس طبیعی‌تر از زمانی بود که آنها با استفاده از یک موس واقعی این کارها را انجام می‌دادند و به گفته برخی دیگر کنترل بیشتری نسبت به آنچه که به طور معمول انجام می‌دادند، داشتند.
به گفته محقق پروژه:«ما در حال نزدیک شدن به تصوری هستیم که روزی ناممکن بود. اینکه بتوانیم به کسی که ناتوانی حرکتی دارد بگوییم که ما می‌توانییم توانایی تو را برای کنترل تکنولوژی‌هایی که قبلا استفاده میکردی، بازیابی کنیم. اگرچه همچنان به دنبال راه‌های درمان این بیماران می‌باشیم، با این حال در طول این مدت این بیماران هرگز توانایی برقراری ارتباطشان را از دست نخواهند داد».

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0