تغییر در سبک زندگی، از زوال شناختی حتی در کسانی که استعداد ژنتیکی دارند، جلوگیری می‌کند.

بر اساس مطالعه‌ای که در JAMA Neurology منتشر شده است، مشاوره‌ی بهبودیافته‌ی سبک زندگی از زوال شناختی، حتی در کسانی که ناقل ژن APOE4 هستند، جلوگیری می‌کند. ژن APOE4، یک عامل خطر شناخته‌شده برای بیماری آلزایمر است.

کارآزمایی دو ساله‌ی FINGER، که روی یک جمعیت 60 تا 77 ساله که در فنلاند زندگی می‌کنند، و عوامل خطر بیماری‌های حافظه را دارند، اجرا شده است. شرکت‌کنندگان در این مطالعه، به دو گروه تقسیم شدند: یک گروه، مشاوره‌ی معمولیِ سبک زندگی دریافت کردند، و گروه دیگر، مشاوره‌ی بهبودیافته. مشاوره‌ی بهبودیافته شامل مشاوره‌ی تغذیه، تمرین‌های فیزیکی و شناختی، و پشتیبانی در مدیریت عوامل خطرساز بیماری‌های قلبی-عروقی می‌شد.

یافته‌های اولیه‌ی FINGER نشان داد که در گروهی که مشاوره‌ی معمولی برای سبک زندگی دریافت می‌کردند، میزان ناتوانی شناختی و عملکردی به مقدار قابل توجهی بیش‌تر از گروه مداخله، یعنی گروهی که مشاوره‌ی بهبودیافته دریافت می‌کردند، بود.

 

 

 

 

حال، پژوهشگران بررسی کردند که آیا وجود ژن APOE4، بر نتیجه‌ی این مداخله‌ها اثر گذاشته است؟ این بررسی شامل 1109 نفر شد، که 362 نفر از آن‌ها، ناقل ژن APOE4 بودند. یافته‌ها نشان داد که مشاوره‌ی بهبودیافته‌ی سبک زندگی، از زوال شناختی، حتی در حضور این ژن جلوگیری می‌کند. بررسی‌ها نشان داد که حتی ممکن است مداخله‌ها، در ناقلان ژن APOE4، نتیجه‌ی بهتری داشته باشد.

پروفسور Alina Solomon، یکی از نویسنده‌های این مقاله می‌گوید: “بسیاری از مردم نگران‌اند که عوامل خطر ژنتیکی، جلوی اثر تغییرات مثبت در سبک زندگی را بگیرد. ما خوشحالیم که فهمیدیم این مسئله، در مداخله‌ی ما، که قبل از شروع ناتوانی‌های شناختی اساسی در شرکت‌کنندگان اعمال شد، اثری نداشت.”

پروفسور Miia Kivipelto، از دیگر پژوهشگران این مطالعه، اضافه می‌کند: “مدل مداخله‌ی FINGER هم‌اکنون با کمی تغییر، در FINGERS initiative در سراسر جهان در حال آزمایش است. کارآزمایی‌های بالینی جدید، بر روی جمعیت‌های مختلف با زمینه‌های فرهنگی و جغرافیایی متفاوت، به ما کمک می‌کند تا راهبردهای جهانی برای پیشگیری از دمانس (زوال مغزی) طراحی کنیم.”

این مطالعه با همکاری بین دانشگاه Eastern Finland، مؤسسه‌ی ملی سلامت و رفاه فنلاند، دانشگاه Helsinki، دانشگاه Oulu، و KarolinskaInstitutet در سوئد انجام شده است.

برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0