تنفس و تمرکز

نفس بکش! بو کشیدن از طریق بینی به تمرکز کمک می‌کند.

تاریخ انتشار: آوریل 08, 2019

خلاصه: مطالعه‌ای نشان داده‌است که بو کشیدن از طریق بینی قدرت درک و تمرکز فضایی مغز را افزایش می‌دهد.

بو کشیدن به مغز انسان یاری می‌دهد تا در فعالیت‌هایی که به درک فضایی نیاز دارند، تمرکز شدیدی کند. محققان در مطالعه‌ای جدید با استفاده از نوار مغز متوجه شده‌اند که بو کشیدن حتی بدون تحریک بویایی باعث افزایش دقت درک فضایی مغز می‌شود. به نظر محققان این موضوع یک پایه و اساس در تکامل انسان دارد به این صورت که انسان‌های نخستین با استفاده از بو کشیدن به مختصات محیط آشنا می‌شده‌اند و می‌توانستد خطرات موجود را شناسایی و با آن‌ها مقابله کنند. بر اساس این مکانیسمی بقا ارتباط عمیقی بین بویایی و شناخت فضایی ایجاد شده‌ است.
محققان امروزه به این نتیجه رسیده‌اند که بر اساس این مکانیسمِ تکاملیِ بوکشیدن، احتمالاً کشیدن نفس عمیق (حتی در غیاب محرک بویایی) مثلاً در ورزش باعث افزایش توانایی و تمرکز مغز در ترسیم و درک فضایی می‌شود. برای اثبات این فرضیه محققان یک بازی کامپیوتری را تدارک دیدند که به درک و تمرکز فضایی زیادی نیاز داشت؛ سپس تعدادی داوطلب را ملزم به انجام آن برنامه کردند و وضعیت دم و بازدم از طریق بینی آن‌ها را با استفاده از دستگاه‌های مخصوصی ارزیابی کردند. نتایج نشان داد داوطلبانی که لحظاتی قبل از انجام آن بازی نفس خود را به داخل داده‌اند نسبت به داوطلبانی که نفس خود را خارج کرده‌اند امتیازهای بهتری کسب کردند! بعدا در تکمیل این مطالعه، محققان نتایج آن را با استفاده از دستگاه نوار مغز نیز ارزیابی کردند. مشخص شد داوطلبانی که قبل از شروع بازی نفس خود را به داخل کشیده‌اند دچار تغییرات محسوس در امواج الکتریکی فعالیت مغز خود شده‌اند. برای اطمینان از نتایج به دست آمده، این آزمایش در بازی‌هایی که توانایی‌های زبانی و گفتاری داوطلبان را می‌سنجید نیز تکرار شد، با این حال ارتباطی بین کسب امتیاز بیشتر و کشیدن نفس به داخل پیدا نشد.
اگر از دنبال‌کننده‌های مسابقات تنیس گرنداسلم و یا ایندین ولز باشید خواهید فهمید که چرا تنیس‌بازان قبل از زدن یک ضربه محکم و فنی نفس خود را در سینه حبس می‌کنند! تا کنون علوم اعصاب شواهد بسیار کمی را برای یافتن علت چنین اتفاقی کشف کرده است. اکثر تنیس‌بازان حرفه‌ای از این روش استفاده می‌کنند و بسیار بعید است که علت علمی آن را بدانند و احتمالاً فقط بر اثر آزمون و خطا متوجه شده‌اند که با این کار تمرکز آن‌ها در بازی افزایش می‌یابد. همچنین نقش نفس کشیدنِ عمیق در آرام کردن انسان بر کسی پوشیده نیست. هنگامی که انسان نفس عمیق می‌کشد عصب واگ که از اعصاب جمجه‌ای است از خود ناقل عصبی استیل‌کولین را آزاد می‌کند که ناقل اصلی سیستم پاراسمپاتیک بدن است و باعث القای حالت آرامش و استراحت در فرد می‌شود.

منبع: Psychology Today

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0