تنهایی و مرگ!

انزوای اجتماعی احتمال مرگ انسان را افزایش می‌دهد.

تاریخ انتشار: دسامبر 04, 2018

مطالعه‌‌ انجام‌شده توسط انجمن سرطان آمریکا نشان می‌دهد انزوای اجتماعی سبب افزایش ریسک مرگ بدون در نظر گرفتن علت زمینه‌ای آن می‌شود، و با بروز فشار خون، التهاب، مصرف سیگار، و عدم تحرک ارتباط دارد.
تحقیقات جدید در آمریکا ارتباط بین ریسک مرگ‌ومیر و انزوای اجتماعی را در جنس و نژادهای مختلف بررسی کرده‌اند.
در این پژوهش، برای ارزیابی انزوای اجتماعی از فاکتور‌های مختلف، مانند وضعیت تاهل، دفعات شرکت در مراسم مذهبی یا سایر فعالیت‌های گروهی، تعداد دوستان و اقوام نزدیک استفاده شد. به طوریکه به هرکدام‌ از این فاکتور‌ها امتیاز ۰ برای کمترین میزان انزوا و ۱ برای بیشترین میزان انزوا داده شد. برای مثال فرد متاهلی که به طور مرتب در مراسم مذهبی، کار‌های گروهی، و مناسبت‌های خانوادگی شرکت می‌کند امتیاز کلی صفر و فردی که هیچ‌کدام از فاکتور‌های بالا را ندارد امتیاز چهار را دریافت می‌کند.
طبق این تحقیق، نژاد فاکتور موثرتری نسبت به جنس می‌باشد. به‌طوریکه زنان و مردان سفیدپوست با احتمال بیشتری در گروه‌هایی با نمره انزوای اجتماعی کمتر قرار می‌گیرند.
در تمام زیر‌گروه‌ها، نمره انزوای اجتماعی به طور مستقیم با مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی ارتباط داشت. مرگ‌ومیر ناشی از سرطان تنها در گروه‌های سفیدپوست و نه در همتایان سیاه‌پوست آن‌ها افزایش داشت. همه‌ فاکتور‌ها با افزایش ریسک مرگ همراه بودند، و تنها تعداد کمتر دوست و اقوام با ریسک مرگ ناشی از سرطان ارتباطی نداشت.
محققان معتقدند فاکتور‌های انزوای اجتماعی می‌توانند ریسک مرگ‌ومیر را بین زنان و مردان سفیدپوست و سیاه‌پوست افزایش دهند. به‌طوریکه شانس مرگ در زنان و مردان سیاه‌پوست با بیشترین میزان انزوای اجتماعی به میزان دو برابر افزایش می‌یابد. این میزان در مردان و زنان سفید‌پوست به ترتیب به‌میزان ۶۰% و ۸۴% افزایش می‌یابد.
بنابراین با پیشرفت پزشکی تاثیرات علل مختلف مانند فاکتور‌های اجتماعی بر سلامتی اهمیت دوچندان پیدا می‌کند، و به نظر می‌رسد عدم وجود ارتباطات اجتماعی یک فاکتور بسیار آسیب‌زا برای سلامتی افراد می‌باشد.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0